Готвят законодателни мерки срещу кражбите на фирми

Икономика

Мерки срещу кражбите на фирми ще бъдат въведени с промени в Търговския закон. Измененията, изготвени от министерството на правосъдието, бяха представени и обсъдени на заседание на Националния икономически съвет под председателството на министъра на икономиката Божидар Лукарски днес.

Една от готвените промени в Търговския закон предвижда да се извършват допълнителни действия при прехвърляне на предприятие с цел предотвратяване на злоупотреби, обясни зам.-министърът на правосъдието  Вергиния Мичева-Русева по време на заседанието, в което участваха и представители на четирите работодателски организации. Оригинал от сделката ще остава и при нотариуса, който ще е задължен да го пази в срок от 10 години. Документите по сделките ще се въвеждат в нов регистър и ще може да бъдат проверявани чрез връзка между Агенцията по вписванията и Регистъра на нотариусите. „По този начин ще се избегнат евентуални злоупотреби в бъдеще от някоя от страните по договора.“, поясни Мичева. Измененията в Търговския закон са насочени към превенция на „кражбата на фирми“ при прехвърляне на предприятия, смяната на управител и др.

С друга промяната в Търговския закон се въвежда производство по стабилизация при обявяване в несъстоятелност или т.нар. „втори шанс“ за фирми, изпаднали в състояние на фалит.  Целта  на производството по стабилизация е да се даде  възможност, когато определена фирма има финансови затруднения, преди производството по несъстоятелност да има възможност изпълнителните действия да се стопират за кратък период от време, за да може да бъде извършено преструктуриране, продажба, разсрочване на вземанията и други действия за стабилизиране.  По думите на зам.-министъра МНичева, така ще се даде шанс на почтения бизнес да излезе от затрудненията. Обикновено, производството по несъстоятелност приключва с ликвидиране на предприятията, а не с тяхното оздравяване. „Идеята е в един кратък срок да се даде възможност на едно предприятие, преди да е стигнало до етап на ликвидиране и чувства затруднения да бъде спасено“, подчерта зам.-министър Мичева. Това ще става по искане на търговеца, не на кредитора и ще се извършва в много бързи срокове.

Рихард Бок, заместник-председател на Федералната камара на германските нотариуси представи пред Националния икономически съвет германския опит в предотвратяването на такъв тип злоупотреби. В обсъждането участва и ръководството Нотариалната камара на България.  

Четирите работодателски организации са изразили съгласие по повечето от предвидените промени в Търговския закон и ще излязат с общо становище по проекта на министерство на правосъдието, съобщи след заседанието зам.-министърът на икономиката Любен Петров.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Стажантка в щабквартиранта на NATO в Брюксел е арестувана за шпионаж
На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева