Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рекордно ниска доходност на 5-годишни ДЦК
Министерство на финансите пласира 5-годишни Държавни ценни книжа (ДЦК) при рекордна ниска доходност от 3,48% на проведения вчера аукцион. Това е най-ниското ниво от 2005 г. насам за облигация с 5-годишен срок
Търсенето на аукциона превиши двойно предложеното за продажба количество, като банките запазиха водещата си позиция в този матуритетен сегмент, придобивайки 68% от одобреното количество книжа от 50 млн. лева. След този аукцион общият размер на емисията в обращение е 350 млн. лв., което е предпоставка за насърчаване на нейната ликвидност и превръщането й в бенчмарк на вътрешния дългов пазар.
Продължаващата тенденция от началото на 2011 г. за понижение на доходността по ДЦК най-ясно се наблюдава в средносрочния матуриетен сегмент, като 58% от емитираните от началото на 2012 г. книжа попадат в тази категория. За сравнение доходността на първичен пазар по 5-годишните ДЦК през месец юни 2009 г. е достигнала до 6,87% или почти двойно по-висока в сравнение с постигната на проведения аукцион. Доходността на облигацията, която е деноминирана в лева, е под текущата на петгодишните еврови облигации на редица държави от Европа.
В условията на продължаващи проблеми на дълговите пазари в Европейския съюз, положителните резултати, постигани на пазара на българския държавен дълг, са своеобразна оценка на провежданата от българското правителство фискална политика и поставят страната ни сред неголямата група от държави с устойчиви финанси. Отличаването на България като бюджетно дисциплинирана държава осигурява възможност за пазарноориентирано финансиране и допринася за развитието на ефективен и ликвиден пазар на български ДЦК, коментират от Министерството на финансите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Активност на пазара: Гърция проверява 6000 сделки с недвижими имоти за произход на парите
Свят |Рени Кирева на гости на „Софийски истории“
Общество |Гърция засилва контрола върху мигрантите
Свят |Започва реконструкцията на над 50-годишно трамвайното трасе по бул. „Княгиня Мария Луиза“
Общество |The New York Times: Двама милиардери са ключовите играчи в амбициите на САЩ за покоряване на Луната
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.