Новата заплаха за световната икономика

Новата заплаха за световната икономика

Новата заплаха за световната икономика

След финансовата криза в САЩ и дълговата в Еврозоната, светът се сблъсква с нова заплаха за глобалната икономика – ръст на политическите рискове. Числото на правителствени кризи и масови протести за последните 3 години е с 54% повече, в сравнение с предходните 10 години, гласи един от основните изводи в изследване на Citigroup - “Vox Populi Risk”. Политическите фактори имат сериозен негативен ефект върху световната икономика, макар че инвеститорите продължават да се тревожат най-вече от рисковете в САЩ.

Политика и глобализация

Рисковете от категорията Vox Populi (б.р. глас народен), естествено не са ново явление. Но за разлика от предишния век, и началото на новия, сега, в епохата на глобализация, събития като движението „Окупирай Уолстрийт” и „Арабската пролет” влияят на ситуацията в цял свят, а не само на национално или регионално ниво.

Анализаторите на Citi разделят т. нар. риск Vox Populi на четири категории:

- рискове при провеждане на избори;

-  протести в стил "флdшмобовска демокрация";

- геополитически рискове

-  референдуми, (особено по въпроси, свързани с желание за независимост).

Отличителна черна на протестните движения днес, не само на Запад, но и в развиващите се страни е фактът, че техен двигател се явява средната класа. Показателни в това отношение са събитията в Русия, Бразилия, Турция, Индия, ЮАР в периода 2012-2013 година, отбелязват анализаторите на Citi.

За последните три години средногодишният брой на масови улични протести и правителствени оставки в развити и основни развиващи се държави е 21,7. За сравнение, в периода 2000-2010 г. този показател е бил 14,1. Най-често хората недоволстват срещу неефективността на политическите институции и корупцията сред управляващите елити, се отбелязва още в доклада.

Само за последните шест месеца светът преживя серия големи политически сътресения: кризата с Конгреса на САЩ, довела до първото от 17 години  насам спиране на работата на американската администрация; военен преврат в Египет, изостряне на обстановката в Южнокитайско море, продължителни масови протести в Тайланд и Турция, нова фаза на войната в Сирия, украинската революция и анексирането на Крим.

Пагубните последствия

Рисковете на фактора Vox Populi крият редица опасни последствия за обществата и икономиките, посочват от Citi.

Най-безобидните сред тях са: замразяване на реформи, възникване на нови партии, нестабилни политически коалиции, мирни протести.

Най-сериозните: ръст на национализма, масови улични безредици, преврати и граждански войни.

Според изчисленията и оценките на Citi, в периода от 2011 г. до април, 2014 г.  от 69 подобни политически събития, 43 са предизвикали последствия от ограничен характер върху пазарите, 17 – средни по сила последствия, а 9 - дестабилизиращи. Към последните, авторите на доклада отнасят преминаването на Крим към Русия, революцията в Египет, изборният успех на ляворадикалната "Сириза" и ултранационалистическата партия "Златна зора" в Гърция, опозиционното движение "Пет звезди" в Италия, а така също и масовите протести в Тайланд, Бразилия и Турция.

Политическата нестабилност води до понижаване на потребителската активност, което пък се отразява негативно на БВП. Възможни са също така сривове на фондовите пазари, понижаване на капиталовите разходи и притока на инвестиции.

В резултат може да се стигне до изменение на икономическата политика като цяло. Така например, действията на Русия в Украйна и Крим, ще окажат влияние на инфраструктурните инвестиции в Европа, тъй като европейските власти ще се постараят да намалят до минимум енергийната си зависимост от Русия. Вследствие на това ще се увеличат финансовите потоци в транспортния отрасъл, в проекти за организиране на доставки и съхрание на газ, въглища, нефт, уран, а така също и в мощности за производство на електрическа енергия, се отбелязва още в доклада.

Инвеститорите гледат на Запад

Непредвидените политически събития по правило предизвикват изблик на волатилност на пазарите. За последнит пет години, в половината от случаите когато индексът на волатилност на Чикагската борса - VIX е извършвал особено резки движения за ден, причините са били именно събития от категорията Vox Populi, посочват авторите на доклада.

Заедно с това, те извеждат и извода, че световните пазари, най-вече западните, имат достатъчно висок имунитет към Vox Populi рисковете. "Това не означава, че едно рязко засилване на политическите рискове не може да даде тласък на волатилност на глобалните пазари. Но дългосрочното влияние ще бъде с по-локален характер”.  Още повече, че политическите сътресения в развиващите се страни често повишават привлекателността на финансовите активи на развитите пазари, отбелязват експертите.

Към днешна дата инвеститорите много повече се безпокоят какво става в САЩ, на които се падат 49% от цялата световна пазарна капитализация. "Сега глобалните пазари повече се вълнуват от следващите стъпки на Джанет Йелън по програмата за количествени облекчения на икономиката, отколкото от следващия ход на Путин спрямо Украйна” казват в заключение от Citigroup.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ