Спад на индустриалното производство в ЕС

Икономика

През декември 2011 г. в сравнение с ноември 2011 г. индустриалното производство в ЕС е намаляло с 0,6%, а в еврозоната – с 1,1%. Това показват сезонно изгладени данни на европейската статистическа служба „Евростат“. На годишна база също се наблюдава спад от 0,9% в ЕС и 2% в еврозоната.

За цялата 2011 г. в сравнение с 2010 г. обаче има ръст съответно от 3,3% и 3,5%.

През декември 2011 г. в сравнение с ноември 2011 г. производството на енергия е намаляло с 1,2% в ЕС и с 2% е еврозоната. Производството на капиталовите стоки се е свило съответно с 0,1% и 0,8%. При производството на трайни продукти има ръст на месечна база от 0,4% в ЕС и 0,2% в еврозоната. При малотрайните е отчетено повишение от 0,4% в ЕС, докато в еврозоната остава на ниво от ноември.

През последния месец на 2011 г. най-голям спад е регистриран в Малта (-2,9%), Германия (-2,7%, Гърция и Латвия (по -2,4%). Най-голям ръст има в Дания (3,3%), Финландия (2,6%) и Ирландия (2,5%).

На годишна база производството на енергия намалява с 10,6% в ЕС и с 11,9% в еврозоната. Трайните суровини са се свили съответно с 0,7% и 3,9%, производството на малотрайните е нараснало с 0,8% в ЕС, но е паднало с 0,8% в еврозоната. Капиталовите суровини са се увеличили на годишна база с 2,3% в ЕС и 0,8% в еврозоната.

Най-голям спад за една година в индустриалното производство е отчетен в Гърция (-12,4%), Люксембург (-9,6%) и Португалия (-8,9%), докато най-голям ръст има в Полша (10%), Чехия (4,4%) и Латвия (3,2%).

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта