Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Строят ветропаркове в подножието на Витоша и край Перник
Ветропаркове - "Орисол 1" и "Орисол 2", ще бъдат построени в подножието на Витоша и по хълмовете на Голо бърдо край Перник. Решението на РИОСВ-Перник, даващо зелена светлина за строителството на съоръженията, влезе в сила.
"Орисол 1" включва 21 вятърни генератори с обща мощност 63 мегавата и подстанция, разположени в землищата на радомирското село Долна Диканя и пернишките Боснек и Крапец, съобщи БТА. 15 от ветрогенераторите ще бъдат разположени на територията на община Радомир, шест - в подножието на Витоша. Най-близката турбина до природен парк "Витоша" отстои на 1,13 км от защитената зона, включително и от най-дългата пещера на Балканския полуостров - "Духлата".
За преобразуване на вятърната енергия в ток ще се използват вятърни турбини с по три перки с дължина 54,65 метра, монтирани върху кула с височина 94 метра. Рискът от сблъсък с птици се оценява като незначителен, информираха от РИОСВ-Перник.
В "Орисол 2" ще бъдат монтирани 18 ветрогенератори с обща мощност 54 мегавата и подстанция в землищата на Перник, Батановци и Радомир.
Община Радомир обаче отказва да съгласува строителството на трети ветропарк "Орисол 3", който се предлага да бъде разположен в Конявската планина. Инвеститорът предлага да бъдат монтирани 12 турбини по протежение на планината. Срещу предложението, включително и с подписка, са възразили жителите на селата Чуковец, Касилаг, Гълъбник, Кондофрей, както и местното ловно-рибарско дружество.
В официалното си становище община Радомир заявява, че не са разгледани алтернативи за разположение на ветроенергийния парк. Радомирци се опасяват и от кумулативен ефект върху природната среда след влизането в експлоатация на първите два ветропарка. Очаква се те да заработят до две години.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Учени предупреждават: твърде много витамин D може да има обратен ефект
Наука и Здраве |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |България избира 240 депутати за 52-рото Народно събрание
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Времето в неделя: Слънчево сутринта, валежи следобед
Общество |Рекордни цени на говеждото в САЩ заради намаляващите стада
Икономика |ЦИК: Изборният ден започна нормално
Политика |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.