Съдът реши: Дж. К. Роулинг не е изплагиатствала "Хари Потър"

Съдът реши: Дж. К. Роулинг не е изплагиатствала Хари Потър

Федерален съдия в САЩ отхвърли обвинението, че авторката на  поредицата от книгите за Хари Потър Джоан К. Роулинг е плагиатствала от малко известен британски автор.

Делото бе в Ню Йорк срещу издателството, което публикува книгите за момчето-магьосник.

Хари Потър е вдъхновен от книгата на Ейдриън Джейкъб "Приключенията на магьосника Уили", публикувана през 1987 г., твърдяха ищците. 

Съдия Шира Шейндлин отхвърли иска и мотивира решението си в 49 страници. Тя смята, че има значителни разлики между книгите "както по съдържание, така и по стил и в крайна сметка водят до различна реакция от читателя".

От издателство Scholastic са доволни. "Бързото отхвърляне на иска показва, че делото е било напълно неоснователно", заяви говорителят на компанията.

Четете в януарския брой на "Мениджър" Най-странната милиардерка на света/Или Дж. К. Роулинг, която запозна децата с четенето, а литературата - с богатството

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Путин : Всички западни войски в Украйна ще бъдат легитимни цели за Москва
Управителят на Датската централна банка призовава сънародниците си да обмислят въвеждане на еврото
ЕС обяви план да не купува нито една молекула газ от Русия
Шефът на BMW: Забраната на двигателите с вътрешно горене в ЕС е голяма грешка
Премиерът Желязков пред Антонио Коща: Решението на българския парламент е да не изпращаме войски в Украйна
Мъск твърди, че роботите Optimus ще спасят Tesla. Много от тях обаче все още не работят
Шефът на НАТО предупреждава, че Китай и Русия се готвят за „дългосрочна конфронтация“
На днешната дата, 5 септември. Имен ден празнуват Захари, Захария, Захарина, Зара, Елисавета