Фиат Крайслер с рекордна глоба в САЩ заради дефектни коли

Икономика

Автомобилният производител Фиат Крайслер може да бъде глобен с рекордните 105 млн. долара в САЩ, съобщи Уолстрийт джърнъл.

Наказанието ще бъде обявено вероятно днес от Агенцията за пътна безопасност. Тя може да задължи конструкторите да изтеглят част от дефектните автомобили и да бъде подложена на независима експертиза.

Мерките са резултат от експеримента в петък, при който двама хакери поеха дистанционно чрез телефон и лаптоп контрола върху Jeep Cherokee от разстояние 20 км. Те блокираха от разстояние спирачната му система и го насочиха към канавка, където той катастрофира. Двамата контролирали освен това чистачките, течността за тях, климатика, радиото. Целта на експеримента, осъществен от двама експерти и списание Wired, е била да покаже дефектите в колата. Според хакерите по същия начин могат да бъдат атакувани 470 000 автомобила на  Fiat Chrysler.

Заради това в петък компанията бе принудена да изтегли 1,4 млн. автомобила в САЩ.

Рекордната глоба е заради пропуски в конструкциите на 11 млн. коли в различни периоди от време, включително в старите модели на Jeep, чиито резервоари са причинили множество пожари с жертви, съобщава Уолстрийт джърнъл, като цитира неназован източник.

Властите обвиняват компанията, че ги е заблудила за дефектите на колите, не е предупредила навреме собственици за опасностите, както и за недостатъчни ремонти на повредените коли.

Глобата надхвърля санкциите, наложени на „Дженерал мотърс” – 35 млн. долара, и на японската „Хонда” – 70 млн. долара за дефекти в техните коли.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
МОК отхвърли жалба от защитници на човешките права за скандала с червения картон на Световното по футбол
OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Американското разузнаване: Новият лидер на Иран е склонен да разработва ядрени оръжия
Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Стажантка в щабквартиранта на NATO в Брюксел е арестувана за шпионаж