Френските банкери се обявиха против данък върху транзакциите

Френските банкери се обявиха против данък върху транзакциите

Голяма част от банките може да бъдат принудени да преместят по-голямата част от операциите си зад граница, ако властите във Франция вземат решение за едностранно въвеждане на данък върху финансовите транзакции. Това се посочва в изявление на френската Федерация на банките. В него се посочва, че данъкът е неефективен и контрапродуктивен и се предупреждава, че той може да попречи на френската икономика, предаде РИА „Новости”

„Данъкът ще доведе до увеличаване на стойността на финансовите операции. Това може да накара доставчиците на подобни операции да преместят по-голямата част от тях от Париж в други финансови центрове”, отбелязват от банковата федерацият.

По време на срещата си с германския канцлер Ангела Меркел вчера президентът Никола Саркози заяви, че Франция планира да въведе данък върху финансовите транзакции, за да даде пример на останалите страни от ЕС.

Очакваният ефект от подобна мярка е да се обуздае спекулата и да бъдат налети свежи пари, които да помогнат за компенсиране на разходите, свързани с настъпването на икономическата криза, включително на извънредно високия брой съкратени работни места.

Освен това събраните средства може да бъдат използвани за подпомагане на ключови цели в области като образованието, здравеопазването, развитието и климатичните промени в развиващите се страни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Украйна ще внася втечнен природен газ от Гърция през предстсоящата зима
Васил Терзиев: Повишението в цените за паркиране е отлагано от 2016 г. и отразява реалната инфлация
Финландският президент Стуб: Малко вероятно е да има примирие в Украйна преди пролетта
Освободеният във Венецуела френски гражданин Камило Кастро се завръща у дома
Британският вътрешен министър Шабана Махмуд обяви радикални реформи в системата за убежище, вдъхновени от Дания
ДКСБТ отчита спад в цените на плодове, зеленчуци и основни храни у нас
Япония подготвя икономически пакет за над 17 трилиона йени
Зеленски благодари на гръцкия президент Тасулас за подкрепата на Гърция за Украйна в енергийната област