Цената на водата в София пада, ЕРП-тата поискаха увеличение на тока

Икономика

Цената на водата в столицата ще падне с 4%, съобщи Милена Миланова от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Очаква се предложението на комисията да бъде оповестено до края на деня, предаде „Дарик”. То идва на фона на поисканото от „Софийска вода" близо 14% увеличение.

„Намаляваме действащата цена на водата в София, правим една корекция с недостигнато ниво, показател за качество за загубите и не признаваме поредица разходи, които операторът е искал", каза Миланова.

Междувременно председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова заяви, че и трите електроразпределителни дружества са заявили желания за увеличение на цената на електроенергията за следващия регулаторен период. 

ЕРП-тата са изпратили своите искания до държавния регулатор и те вече се обсъждат. На фона на заявените желания Харитонова успокои, че до 1 юли не вижда увеличение на цената на електроенергията, съобщи bTV. „За конкретната цена на тока няма да говоря до момента, в който нямаме някакви приблизителни разчети, защото не е хубаво да се говори в самото начало”, коментира председателят на комисията.

Исканите мерки, сред които са такса „пренос” и премахване на добавките, тя обясни със закона, според който търговците на електрическа енергия за износ плащат „зелената добавка” и ако тя бъде премахната, той ще се наруши.

„Това не бих си позволила дори да го допусна”, заяви Харитонова и отбеляза, че „кафявата енергия” е съобразена с директива на Европейския съюз, която задължава НЕК да изкупува цялото производство от конфигурацията.

„Решението може би е до 1 юли с разпореждане на министъра на икономиката, енергетиката и туризма да се свалят добавките за кафява енергия и добавката от ВЕИ-та. Това обаче означава, че след 1 юли тези загуби на НЕК ще трябва да бъдат възстановени, тоест те ще влязат в цената на електрическата енергия за крайния потребител”, посочи Евгения Харитонова.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия