ДАНС: България остава обект на шпионски интерес, Русия ни атакува с мащабна хибридна кампания

Общество

Страната ни продължава да е обект на разузнавателен интерес като част от ЕС и НАТО. Това е записано в годишния доклад на ДАНС за 2021 г. В този период чуждите шпионски служби са се опитвали да добият информация за политиката и ангажиментите на страната ни като част от военния Алианс и европейската общност. Чужди спецслужби също така са се интересували от спецификата на отделни двустранни отношения в областта на сигурността, включително модернизацията на армията. Интерес за тях е и сферата на вътрешната политика заради поредицата от парламентарни избори.

През 2021 г. регионът на Черно море се е превърнал в основен театър за изострена конкуренция и противопоставяне. А през втората половина на годината Руската федерация е започнала мащабна хибридна кампания за прекратяване разширяването на НАТО на изток и запазване на руското влияние в съседни държави, изтъква докладът. За целта е ангажиран комплексен инструментариум - дипломация, военна сила, специални служби, икономически лостове и зависимости, основно в енергийната сфера, информационни пропагандни и дезинформационни кампании и кибератаки. Външни фактори също така използват конфликтите в Близкия изток, Северна Африка и отделни страни от Централна Азия, за да увеличат влиянието си в регионален и глобален план. От ДАНС не отчитат промяна в основните цели на чуждата разузнавателната активност. Те остават свързани със създаване и разширяване на позиции за влияние и въздействие в държавни, военни, научни, културни, образователни и религиозни институции, в медиите и неправителствения сектор, както и с действия, насочени към придобиване на национална или чуждестранна класифицирана информация.

Чуждите спецслужби се занимават и с износ към България на специфични за съответната държава вътрешни проблеми. Хибридни инструменти за изпълнението на националните си приоритети използват и някои държави от Западните Балкани, се казва в доклада. Те използват езика на омразата, опит за присвояване на история и идентичност и нарушение на права на хора с българско самосъзнание, изтъква докладът на ДАНС. В тази геополитическа среда, редица държави продължават да използват комплексен хибриден инструментариум за реализация на националните си приоритети и придобиване на стратегически предимства.

През 2021 г. миграционният натиск към България нараства над 3 пъти, сравнен с 2020 г. Именно той продължава да бъде сред генераторите на терористична заплаха, главно поради вероятността от проникване чрез него на лица с радикални възгледи и намерения. Агенцията допълва, че за изминалата година няма данни у нас да се е подготвял терористичен акт.  Запазва се водещата роля на джихадистките групировки „Ислямска държава“ и „Ал Кайда“.

Пандемията от COVID-19 продължава да оказва влияние върху активността на крайнолевите и крайнодесните структури в Европа, посочват от ДАНС. Според Агенцията основната дейност на тези групи е пренесена в интернет пространството, което се превръща в основно средство за пропаганда, мобилизация и създаване на трансгранични връзки. Основен инструмент на тези структури са фалшивите новини.

ДАНС отчитат и нарастване на опитите за дискредитиране на държавните институции и наднационалните обединения (Европейски съюз, международни здравни структури). Отправяни са призиви за извършването на „граждански арести“ и физически посегателства над журналисти, членове на неправителствени организации и политически представители, поддръжници на ваксинационните кампании и ограничителните мерки. През втората половина на 2021 г. е наблюдавана и значителна протестна активизация срещу противоепидемичните мерки. Агенцията е направила активна координация с с наши институции и съюзнически служби, както и със структури на ЕС и НАТО.

Разкриването на групата български граждани, работили в услуга на Руската федерация, пресичане на дейността на руски граждани, свързани с техните спецслужби и работили на територията на България, пресичане на дейността на един български гражданин, поставил се в услуга на чужда специална служба, са част от успехите, които ДАНС изтъква в отчетния доклад за 2021 г.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Брад Пит предложи уроци по актьорско майсторство на футболисти за симулации на терена
Петролът поевтинява, тъй като по-слабите перспективи за търсене засенчват опасенията за доставките от Близкия изток
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Бургас ще е домакин на Евровизия 2027
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
МОН предлага единна система за проследяване на детското развитие
Времето в четвъртък: Захлаждане, краткотрайни валежи и градушки
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна