Нюргюл Салимова отстъпи във втората партия, но стигна най-големия връх досега в кариерата си

Втората партия от тайбрека определи изхода от финалната среща днес между двете основни претендентки за Световната купа по шахмат за жени в Баку - българската шахматистка Нюргюл Салимова и рускинята Александра Горячкина.

След като завършиха наравно в първата партия, Нюргюл отстъпи в края на втората част след разигравания в повече от сто хода и с това официално зае второто място в турнира. Това ѝ осигурява участие в турнира на претендентките за световната титла, който ще се проведе в Торонто от 2 до 25 април 2024 година. Тя получава и награден фонд в размер на 35 хиляди долара.

Постижението на Нюргюл е най-значимото в кариерата ѝ. Нюргюл, която е световна шампионка при момичетата до 12 години стигна до финал на Световната купа в Баку след победи над Чарлийз ван Зил от ЮАР с 2:0 точки, Оливия Киолбаса от Полша с 1,5:0,5 точки, Мери Ан Гомес от Индия с 2:0 точки, Медина Аулия от Индонезия с 2,5:1,5 точки, Полина Шувалова от Русия с 3:1 точки и Анна Музичук от Украйна с 3,5:2,5 точки.