WekeLeaks пусна компромат срещу АЕЦ „Белене”

Общество

Проектът за АЕЦ „Белене” „вонял на съмнителни сделки”, твърдят американски димпломатически доклади, огласени днес от скандалния сайт WekeLeaus.

Тайните стенограми обхващат периода 2008-2009 г. и са засекретени от тогавашния посланик на САЩ у нас Нанси Макълдауни.

Още тогава Макълдауни предрича, че в дългосрочен план проектът може да коства на България повече пари.

Тя пише, че тогавашното правителство, "ръководено от БСП, НЕК, свързани политици, български енергийни олигарси и руски инвеститори" продължават да осъществяват проекта, защото искат да направят всичко възможно да задържат включилия се по това време инвеститор – германската фирма RWE. Компанията купува 49% дял в проекта АЕЦ "Белене" през декември 2008 г. и се оттегля като стратегически партньор през октомври 2009 г. с официален мотив, че "финансирането може да не бъде финализирано в рамките на договорения период" и защото е притеснена, че "въпросите на сигурността не са фактор".

По–вероятно германската компания е решила да се оттегли от „този очевидно компрометиран проект”, защото той би могъл да навреди на репутацията й, пише още в тайните димпломатически доклади.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 юли. Имен ден празнуват Марин, Марина
Кои са гимназиите с най-висок бал в София?
The Wall Street Journal: Китай измества Франция като световен център за производство на гъши дроб
Турското разузнаване разкри самоличността на суперагента си в България „Бай Христо“
Стармър увери Украйна, че британската подкрепа ще „остане непоколебима“ и след напускането му
Времето: Следобедна облачност и валежи на места
Лидерите трябва да общуват ясно. Има три основни принципа, които помагат за целта
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum