Работодатели предлагат и чиновниците да започнат сами да си плащат здравните вноски
Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) категорично не е съгласна да бъде увеличена вноската за здравеопазване с нови 2%. Това увеличение ще има ясен процикличен характер с тежки последствия за нивото на безработицата в България за следващите няколко години, съобщиха от конфедерацията.
Нарушен ще бъде и социалният баланс между основните осигурители в Националната здравноосигурителна каса, защото, ако бъде взето окончателно решение за повишаването на вноската, българският частен сектор (работодатели и работници и служители) ще поемат почти цялата тежест за формирането на бюджета на касата. Този нарушен баланс, особено в период на изостряща се криза твърде вероятно ще доведе и до социално недоволство с непредвидими последствия.
КРИБ подкрепя алтернативната идея - недостигът в бюджета на здравноосигурителната каса да бъде покрит с личните вноски на държавните служители, които до този момент имат минимален принос в здравното осигуряване, а същевременно са пълноправни ползватели на услугите, които то предлага. Ако тази идея бъде приета, ще бъде възстановено равноправието между основните осигурители в НЗОК и моделът на осигуряване ще добие устойчив и предвидим характер, декларират от конфедерацията.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Шефът на Словашката централна банка: ЕЦБ трябва да повиши лихвените проценти поне още веднъж, за да потуши инфлацията
Икономика |Според службите няма пряка заплаха за сигурността на България
България |Ръст на борсите в Европа на фона на надеждите за деескалация между САЩ и Иран*
Финанси |Бърнам обеща продължаваща подкрепа за Украйна преди срещата със Зеленски
Свят |Под 9% от българските компании използват AI
Компании | Технологии |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента
България |LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.