АФП: Най-бедният регион в ЕС е на ръба на оцеляването

АФП: Най-бедният регион в ЕС е на ръба на оцеляването

Голи полета, празни пътища, разрушени къщи и затворени училища казват всичко. Добре дошли в селските райони на Северозападна България, официално най-бедният регион в Европейския съюз.

"Почти няма социално-икономически индикатор, по който този регион да не е последен, както в България така и в ЕС", заяви заместник-регионалният министър Николай Нанков пред АФП в скорошно интервю. "Картината не е розова там", каза още той.

През 70-те и 80-те години на миналия век в региона има масова индустриализация, която произвежда стоки единствено за комунистическите страни. Но, когато Желязната завеса пада преди 20 години, фабриките са затворени, пише EU Business.

Оттогава хората са станали рядкост там - с обезлюдяването и застаряването на населението градовете и селата остават в руини. "О, това беше едно голямо село от 9000 души, но всички те си отидоха“, казва 77-годишния Никола Георгиев пред АФП в село Якимово, в сърцето на северозападната част на България, на 100 километра на север от от столицата София.

Сега селото има само 2000 души. Безработицата в местния район, където населението сега е само 4 300 е 54,6% през септември - най-високата в страната.

"Болка ми е за това, болка за България, за любимата ми внучка, която емигрира в Италия, за да търси работа. Надявам се, че децата ни ще се върнат у дома някой ден", каза Георгиев. Има малко работа, която се намира в близките градове Монтана и Враца и във Видин - на запад, където самотните затворени фабрики са единственият остатък от индустриалното минало на региона. 

Вместо това се усеща пушек от комини на къщи, които използват най-евтиния начин на отопление с въглища. Безработицата в трите града варира между 17,6 и 19,9% през първата половина на 2011 г. или почти два пъти средното за страната, което е 10,3%. Земеделието е основната икономическа дейност в този ъгъл на плодородната долина на река Дунав, но заради остарялата техника реколтата е слаба. В резултат на това на северозапад се формира само 7,4% от брутния вътрешен продукт на страната през 2009 г. в сравнение с 48,3%, които се формират от най-богатия район в югозападната част на България. Северозападът привлича едва 2,4% от всички чуждестранни инвестиции.

Масивният демографски срив и тежкото стареене също са виновни, каза Нанков, разказвайки за "ужасяващия" спад в населението от 18,3% за региона между преброяванията от 2001 г. и 2011 г.

"Какви деца? Няма деца тук", казва 61-годишният безработен Детелин Андреев от село Войница, близо до Видин.

Картината е още по мрачна по западната дъга на региона по границата със Сърбия.

"Няма магазин за хранителни стоки. Нашите деца идват от време на време, за да ни носят храна и да проверяват дали сме живи. Има автобуси вторник и четвъртък понякога го използваме, за да отидем на лекар", казва 70-годишната Надежда Пешева от село Чичил.

Какво ще стане, ако се разболеете в друг ден освен вторник и четвъртък, пита репортерът?

"Отиваш където ние всички ще отидам при Бог Отец," добавя тя, сочейки към селското гробище.

Според Нанков, цитиран от АФП изходът е повече пари от европейски фондове и насърчаване на проекти за регионално развитие заедно с Румъния и Сърбия. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ