Десетки подкрепиха журналиста Борис Митов при разпит в съда

Общество

Десетки представители на медиите и граждани се събраха тази сутрин пред сградата на съдебната палата в София. Те подкрепиха журналиста от информационния сайт Mediapool Борис Митов. Той бе извикан на разпит от прокурори, които поискаха да им разкрие кой е източникът на публикувани в негов материал документи за използване на специални разузнавателни средства. Документите са подписани от градския прокурор на София Роман Василев. Материалът е озаглавен "Българският "Уотъргейт": А кой ще проверява проверяващия?". В него Митов коментира практиките на подслушване от МВР.

Колеги на Митовски и правозащитници застанаха пред стълбите на съдебната палата с черни лепенки на уста в знак на несъгласие с опита на съдебната власт да подведе журналиста под отговорност и да ограничи слободата на словото.

Тази сутрин Борис Митов бе разпитан от прокурора за втори път. При първия си разговор той е отказал да разкрие източника си. В отговор му е било заявено, че може да му бъде повдигнато обвинение за разгласяване на държавна тайна.

Борис присъства на разпита в съда с адвоката си. Срещата продължи десетина минути. В нея прокурорът се отказал от настояването си да разбере от кого журналистът е получил документите.

Митов обясни пред медиите, че прокурорът не е знаел, че тези документи са разсекретени от съдията по делото. С други думи, информацията не е класифицирана и не представлява държавна тайна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Времето: Ще бъде предимно слънчево, но още преди обяд от запад на изток ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност