До 6 години затвор за цигара марихуана

Общество

Новият Наказателен кодекс предвижда затвор от 1 до 6 години за всеки, който бъде хванат да пуши или притежава дори една цигара марихуана. За тази спорна промяна в приетия преди дни НК сигнализираха неправителствени организации. Те се опасяват, че законът ще започне да преследва с еднаква сила не само престъпниците, но и хора с хронична зависимост, която се причислява към заболяванията, съобщиха "Сега" и bTV. 

Особено учудващо е, че тази промяна идва в момент, когато много европейски страни либерализират продажбата на лекия наркотик с медицинска цел, а търговията и употребата му вече са разрешени в няколко щата в САЩ.  

В същото време в новия НК отпада възможността маловажните случаи да се наказват с глоба, както е сега, съобщи Васил Харалампиев от сдружение "Рестарт". Преди години проблемът с така наречената "еднократна доза" намери някакво решение с алинея, която предвижда в такива случаи да се налага глоба до 1000 лева. 

В предлагания от Министерството на правосъдието проект е предвиден само общ текст без изключения за маловажни случаи или малки количества. Той гласи: "Който в нарушение на установени правила придобива, държи или получава наркотично вещество или аналог на наркотично вещество, се наказва с от 1 до 6 години лишаване от свобода". 

"Този текст е правилен", заяви вчера правосъдният министър Зинаида Златанова по БНТ. Тя призова по въпроса да се произнесат и криминалисти.  

„Новия проект за НК всъщност неглижира общественото здраве и създава огромен риск едно хронично заболяване като зависимостта да се превърне в престъпление”, заяви обаче Елена Николова от асоциация "Солидарност".

Психиатърът д-р Георги Василев също коментира, че тези промени ще повлияят на съдбата на много хора и то за десетилетия. По думите му НК има потенциала да осакатява човешки съдби и това не е нещо, което може да се приеме леко.
 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
В дълбокия космос: Открита е огромна формация с диаметър 1,3 млрд. светлинни години
5 начина да се изправите срещу шефа, без да рискувате работата си
От 1 август се повишават минималните осигурителни прагове
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта