Европейско издание ни сочи за гетото на континента по чистота на въздуха

Европейско издание ни сочи за гетото на континента по чистота на въздуха

Лошото качество на въздуха в България заради хроничното му замърсяване прави България едно от най-смъртносните места за живеене. Това пише в сайта си европейското издание EurActive. Сайтът публикува новини за климата, околната среда, храните и земеделието в ЕС и Европа.

Според EurActive въпреки дългогодишните усилия да се подобри мониторинга над състава на въздуха и да се постигнат европейски стандарти в тази насока, проблемите в България не са изолирани. Те създават тревога за състоянието на въздуха и в останалите европейски страни.

От 2007 г. насам, когато България се присъедини към ЕС, е постигнат значителен напредък в областта на подобряването на околната среда и по отношение на приемането на правила за опазване на въздуха и водата. Въпреки това тези мерки не са достатъчно добре реализирани на практика, както в страната, така и от европейските институции като цяло, смятат експертите. Смята се, че България, наред с някои други страни в ЕС, се проваля в прилагането на екологичното си законодателство.

Няма институция, която да прилага този вид закони, смята Георги Стефанов – експерт по климатичните промени и политики в природозащитната организация WWF. Според него една от основните причини за замърсяването на въздуха е бедността в страната, заради която значително голяма част от населението се отоплява с печки на дърва и въглища – едни от основните замърсители на околната среда. Освен това в страната все още масово се движат остарели автомобили и превозни средства в градския транспорт. Има и стара индустриална инфраструктура, както и силно токсично наследство от времето на социализма, посочва още изданието.

Това замърсяване има смъртоносни последици за България и за Румъния, преди които с най-лош резултат в това отношение според програмата на ООН се нарежда само Армения.

Смъртността заради лошото качество на въздуха у нас е 437 на милион. В Румъния тя е малко по-висока – 439 на милион, сочи докладът на ПРООН за човешкото развитие за 2011 г. България обаче е първа в Европа по отношение на интензитета на замърсяване на атмосферата.

Най-късно до 2013 г. ЕК ще одобри своите нови стандарти за качеството на въздуха. Миналата година комисията предупреди България за нивата на серен диоксид във въздуха, които според европейските експерти могат да доведат до сериозни респираторни проблеми при хората.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ