Рестарт на АЕЦ „Белене” заложен в програмата на кабинета
Рестарт на проекта за АЕЦ „Белене” е заложен в управленската програма на сегашното правителство. Това стана ясно при представянето от премиера Пламен Орешарски на провеждащо се заседание на Националния съвет на БСП.
В програмата фигурира глава „Спасяване на българската енергетика”, в която е записано:
„При потвърждаване на технико-икономическите характеристики на проекта „Белене” и прогнозите за електропотреблението в региона и България – рестартиране на проекта с ясна финансова структура.
Предвиждат се преговори с „Росатом” за решаване на проблемите, възникнали по проекта „Белене”, предаде "Фокус".
Възобновяването на проекта очевидно е сериозен ангажимент за БСП, тъй като още по време на протестите през пролетта настоящият председател на парламента Михаил Миков, тогава депутат от 41-о Народно събрание заяви в интервю за руското издание „Известия” : „Ще пуснем АЕЦ „Белене”, щом се върнем на власт.”
Впоследствие, през юни премиерът Пламен Орешарски коментира, че работата по проекта най-вероятно ще бъде възобновена, тъй като в противен случай ще трябва да платим на руската страна 2.4 млрд лв.
Строежът на Втора Атомна бе замразен през март 2012 г. от правителството на ГЕРБ, което предизвика ответна реакция от руската компания "Атомстройекспорт”, спечелиа търга за строеж на "Белене" през 2006 г. Тя заведе иск срещу НЕК в Арбитражния съд към Международната търговска палата в Париж за 872 млн. евро за вече произведено обурудване.
В проекта на кабинета са залегнали и програми за удължаване на срока за експлоатация на генериращи мощности, в това число на 5-и и 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй”.
Три основни принципа на управление очерта в словото си пред Националния съвет на БСП премиерът Орешарски – „откритост и прозрачност, отчетност и диалогичност за повече обществено съгласие".
Той посочи, че този кабинет залага на приемствеността по отношение на запазването на Валутния борд, работата по гарантирането на стабилността на банковата система, продължаването на европейската интеграция и развитието на инфраструктурата.
Като нови моменти в управленската си политика Орешарски очерта намерения държавата да влезе в ролята на регулатор, гарант за конкуренция, справедливост и социални права.
Ще се предприемат активни мерки срещу бедността, ще се засилят регулациите на финансовия сектор, ще се води активна монополна политика във всички сектори, ще се отстояват националните интереси в европейската и външната политика на държавата, обеща той.
В програмата е записано, че проблемите ще се поставят ясно и открито, ще се търсят приемливи и поносими за хората решения, няма да има забранени въпроси и забранени решения. Правителството се ангажира да работи и за реална защита на потребителите.
Управленската програма на правителството трябва да бъде представена и обсъдена в Народното събрание през следващата седмица. Тогава кабинетът ще представи и план за действие, в който ще са описани мерките, които могат да бъдат изпълнени до края на тази година.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.