И октомври ще е топъл, 6 температурни рекорда измерени днес
Лятото очевидно не иска да си тръгне тази година и топлите, слънчеви дни ще ни радват и през октомври. Средна месечна температура над нормата за следващия месец, прогнозираха днес от Националния институт по метрология и хидрология.
Очакваните най-високи градуси денем са между 27 и 32 градуса. Но ще има и значително по-хладни утрини към края на месеца с условия за слани, когато термометрите ще сочат между минус 1 и 4 градуса.
Септември остава горещ до края като днес, до 15 часа са измерени шест положителни температурни рекорда като най-топло е било в Ловеч – 34 градуса и Русе, където са повторени рекордните 35 градуса за днешния ден от 1994 г. В района на Видин са измерени 33,2 градуса, в Ново село - 31, 6 градуса, в Монтана - 33,5 градуса. В Лом термометрите са отчели 32,4 градуса. В Драгоман също има температурен рекорд от 30,6 градуса. В София, където също се усеща, че е доста топла температурата този следобед е 29 градуса по Целзий.
Утре и вдругиден
времето остава без промяна – през нощта ясно, а през деня слънчево и доста по - топло от обичайното за края на септември. Минималните температури ще са между 12° и 17°, а максималните между 30° и 35°. Времето ще е хубаво и по морското крайбрежие с температури между 23° и 25°. За София се очаква максимална температура от 30°.
През първото десетдневие
на октомври ще усетим лек есенен повей като температурите бавно и постепенно ще се понижават, но въпреки това ще останат по-високи от обичайните. В периода 2-5 октомври са възможни и валежи, но ще преобладава слънчевото време особено през втората половина от десетдневието.
Второто десетдневие
ще се характеризира с по-динамична обстановка като ще се редуват спокойни и сравнително топли дни, през които ще преминават атмосферни смущения и ще има условия за валежи. Най-голяма е вероятността за това около 11, около 14 и около 18 октомври. През дните с валежи ще има и краткотрайно, но чувствително застудяване, при което на места в страната е възможно да се образуват слани. Като цяло средноденонощните температурите ще останат по-високи от обичайните.
През третото десетдневие
се очакват повече топли и слънчеви дни от нормалното, но с условия за мъгли и с ниска слоеста облачност в сутрешните часове. През втората част на този период ще има и тенденция към по-променливо време.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Барак и Мишел Обама няма да подновят многогодишния си договор с Netflix
Бизнес |САЩ ще бъдат домакин на нови разговори на Г-20 за влиянието на войната върху храните и торовете
Свят |Бивша победителка в конкурс за красота е номинирана за поста председател на унгарския парламент
Свят |Япония предупреждава за повишен риск от мегаземетресение след силния трус
Свят |ЕС ще засили мерките за справяне с риска от недостиг на реактивно гориво
ЕС |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Колко партии в новата българска история са постигали пълно мнозинство?
Политика |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |При 100% обработени протоколи: Пет партии в парламента, Прогресивна България печели, ГЕРБ - втори, ПП-ДБ - трети
България |Япония предупреждава за повишен риск от мегаземетресение след силния трус
Свят |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |ADVERTORIAL
Българската Pontica Solutions се превърна в предпочитан партньор на световните финтех лидери
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
Коментари
Няма въведени кометари.