Изложба в София разказва историята на българското художествено изкуство от XX в.

Общество

Националният музей за българско изобразително изкуство (НМБИИ) в София ще открие на 18. юли (четвъртък) от 18:00 часа изложба на български художествени творби от миналия век.

Изложбата е озаглавена „Живопис и скулптура от ХХ век от колекцията на НМБИИ”, съобщават от музея. Тя представя промените в изобразителното изкуството на страната ни чрез избрани произведения на големите български майстори. От наследството на първомайсторите, през тежненията на творците от 20-те и 30-те години, до стремежите и постиженията на художниците от 60-те, 70-те, 80-те - гостите ще могат да се потопят в сложния, противоречив и изпълнен с оптимизъм български художествен двадесети век.

За малко повече от век българското изкуството изминава пътя от възрожденските икони и портрети до света на съвременната пластична култура. Историята му е наситена със събития, има своите върхови постижения, познава и вътрешните лутания на авторите.

Имената и творческите съдби от века са много и най-разнообразни. Това прави съчетаването им на едно място интересно. Динамиката на художествените процеси в страната ни от XX век е забележителна.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Крал Чарлз III ще публикува данъчните си плащания за първи път като монарх
Холивудската звезда Кейт Бланшет е назначена за професор по съвременен театър в Оксфорд
Успешните лидери са любопитни. Ето как да вземете пример от тях
Куба предприема исторически завой към икономическа либерализация
Иран: Преговорите със САЩ не могат да напреднат без мир в Ливан
Боложан е преизбран начело на НЛП, партията затяга вътрешната дисциплина и изключва опозиционни фигури
На днешната дата, 22 юни. Рождениците днес