Кениец и етиопка спечелиха традиционния столичен маратон

Кениецът Едуин Кипчумба спечели 31. издание на провелия се днес традиционен за столицата ежегоден маратон. Той измина класическата дистанция от 42.195 км по централните улици на града за 2:19.06 часа, съобщават организаторите на сайта Marathonsofia. Втори се нареди Тауфик Бархоуми от Мароко също с постижение под 2:20 часа – 2:19.52 часа.

На трета позиция завърши друг представител на Кения – Стенли Тарос с 2:20.00 часа, а в топ шест влязоха още два състезатели от Етиопия и един атлет от Кения.

Седми финишира Шабан Мустафа с 2:25.01 часа. Той спечели и титлата национален шампион на България. Мустафа стана единственият участник от Европа сред първите 11 в бягането.

Етиопката Зерифе Боку стана шампионка на маратона. Тя измина дистанцията от 42.195 км за 2:40.53 часа и с това бе най-бърза сред жените. Втора се нареди представителката на Кения Розина Кибойно с 2:45.26 часа, а трета е унгарката Тюнде Сабо с 2:46.52 часа.

Седемкратната победителка в състезанието Милка Михайлова завърши четвърта с 2:58.51 часа и спечели националната титла в дисциплината. Пета е Диянка Давидова с 3:00.31 часа, а в топ шест влезе и Анита Кръстева с 3:08.30 часа.

Стартът на състезанието беше даде пред стадион „Васил Левски”, а маратонците направиха пет обиколки на трасето.

Повече от 200 мъже и жени завършиха класическата дистанция. Това е рекорден брой състезатели на български маратон в последните 20 години.

След финала победителят получи шампионския венец от кмета на столицата Йорданка Фандъкова.