КТ „Подкрепа“ скочи срещу диференцирано увеличение на пенсиите

Общество

КТ „Подкрепа“ се обями против предложения от правителството механизъм за диференцирано увеличение на пенсиите и настоява за преизчисляване на всички пенсии, отпуснати до края на 2012-та година по формула, съобразена с актуалния среден осигурителен доход.

От „Подкрепа“ категорично отхвърлят идеята за увеличаване на пенсиите по хармонизираната инфлация за разглеждания период, която е по-ниска от официалната, тъй като отчита и потреблението на луксозни скъпи стоки.

Ако искаме да компенсираме инфлацията за периода от средата на 2009 г. до края на настоящата, трябва да се преизчисли пенсията на всеки пенсионер по формула с актуалния среден осигурителен доход“ , заяви експертът от синдиката Николай Николов, цитиран от „Дарик“.

От конфедерацията настояват още да се ползва инфлацията, измерена чрез по-малката потребителска кошница, която отчита по-точно потреблението на възрастните хора.

КТ „Подкрепа“ оценява негативно неспазения ангажимент на управляващите да увеличат вдовишките добавки от 26,5 на сто на 30% от пенсията на починалия съпруг/съпруга от 1 януари следващата година.

Неприемливо за профсъюза е и замразяването на обезщетението за отглеждане на малко дете. „То би трябвало да се увеличи с процент, по-голям от ръста на инфлацията“, допълни Николай Николов.

От друга страна, е положително, че минималната заплата ще се вдигне с 20 лв., но е нужно следващо увеличение до 330 лв. в средата на следващата година и достигане на размер от 350 лв. в началото на 2014 смятат от КТ „Подкрепа“.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Времето: Ветровито със следобедни валежи
Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки