Минималната заплата става 290 лв. от днес

Минималната заплата става 290 лв. от днес

Минималната работна заплата от днес става 290 лв. Увеличението е с 20 лв. и важи при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица, предава агенция „Фокус”. Това е второто увеличение на минималната заплата за последната година. През септември 2011 тя беше вдигната с 30 лв. от 240 на 270 лв.

Преди няколко седмици от КНСБ поискаха от правителството да обещае, че ще има и друго увеличение на минималното заплащена в страната от януари догодина, така че минималната ставка да стане 330 лв. Като основен аргумент от синдикатите изложиха натрупаната през последните 3 години инфлация от 9,7%. От КНСБ настояват и за индексиране на пенсиите и заплатите в бюджетния сектор с 10%.

Социалният министър Тотю Младенов от своя страна обеща, че минималната заплата ще стане 350 лева от 2015 г. Размерът на социалните и на здравните вноски остава същият. Без промяна остават социалните помощи - при бременност, раждане и отглеждане на дете.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 25 до 31 август
На днешната дата, 26 август. Имен ден празнуват Адриан, Адриана, Наталия
Стратегиите, които ще ви помогнат да отключите пълния потенциал на вашите служители
Зеленски: Украйна има за цел да си осигури поне 1 млрд. долара месечно за закупуване на оръжия от САЩ
Германският концерн „Райнметал“ ще строи в България два завода – за артилерийски снаряди и барут
Между принцовете Уилям и Хари зрее конфликт заради нов филм за майка им Даяна
Швейцарският клон на банка HSBC спира обслужване на над хиляда богати клиенти от Близкия изток
Турция е напът да премахне забраната за къси продажби