Орешарски вдига минималната заплата и сваля цените на тока
Министър-председателят Пламен Орешарски представи в Народното събрание пакет от мерки, целящи подобряване положението на българските граждани, на бизнесклимата и демократизиране на управлението.
„Преди 20 дни ви представих програмни приоритети за стабилизиране на държавата, за възстановяване на икономиката и за по-активна социална политика. Тогава поех ангажимент да ви представя план за действие. Затова днес представям пакет от инициативи, разположени като времеви хоризонт до края на тази година“, заяви Орешарски. Той поиска от гражданите и депутатите временна подкрепа „за спешен пакет от стабилизационни неотложни мерки за подобряване положението на българските граждани, макар и частично, на бизнесклимата и за демократизиране на управлението“.
Какво включват стабилизационните мерки на премиера Пламен Орешарски?
Мерки за гражданите
- Смяна на модела на ценообразуване с цел намаление на цената на електроенергията;
- увеличаване на размера за обезщетенията за отглеждане на деца до 2 години (от 240 на 310 лева от 1 юли);
- увеличаване на еднократната помощ за първокласници от 150 на 250 лева;
- разширяване на схемите за енергийно подпомагане, като в тази мрежа ще бъдат включени допълнително около 60 хил. български граждани;
- увеличение на минималната работна заплата, което да влезе в сила от ранната есен, 1 октомври;
- връщане на утвърдения подход за ежегодно индексиране на пенсиите по „швейцарското правило“;
- разработване пакет от мерки за защита от монополните и квазипмонополни структури, чрез укрепване административния капацитет на съответните контролни органи.
Мерки за бизнеса
- Законодателни промени в посока облекчаване на административната тежест на бизнеса и гражданите още в началото на есенната сесия на парламента;
- промяна в Закона за обществените поръчки, така че да се разшири достъпа на фирмите и да се осигурят по-равностойни условия;
- Разплащане на всички задължения на бизнеса по изпълнени от него обществени поръчки до 30 август;
- ускоряване на връщането на ДДС;
- привличане на кредитни ресурси в Банката за развитие с цел облекчение достъпа до по-евтин финансов ресурс за стартиращ, малък и среден бизнес;
- предприемане на решителни стъпки против контрабандата и необявените вътрешнообщонстни доставки като противодействие срещу нелоялната конкуренция на българския бизнес и загубата на фискални приходи.
„В пакета се предвиждат и редица мерки за демократизиране на управлението“, заяви пред депутатите Орешарски.
По думите му на дневен ред още по-важен е въпросът за нов Изборен кодекс, така че страната да бъде подготвена в много по-голяма степен за едни демократични процедури по избирането на следващия парламент.
„Предвиждаме към всички министерства да създадем обществени съвети, така че активно да комуникираме с гражданите - както централни, така и локални отраслеви въпроси, които стоят нерешени и вълнуват българските граждани“, допълни Орешарски.
Премиерът обаче подчерта, че всички тези мерки са изпълними при условие, че се подобри събираемостта на приходите с по-високи от предвидените темпове.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Времето: Слънчево и ветровито
България |Детектив ветеран споделя какво трябва да направите, когато усетите, че някой ви лъже
Техники за успех |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 30 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Bloomberg: Schneider Electric преговаря за придобиването на Shelly Group за 1,3 млрд. евро
Компании |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |Детектив ветеран споделя какво трябва да направите, когато усетите, че някой ви лъже
Техники за успех |На днешната дата, 30 юли. Рождениците днес
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Bloomberg: Schneider Electric преговаря за придобиването на Shelly Group за 1,3 млрд. евро
Компании |От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Общество | Advertorial |Стоянов: Правителството търси самолети МиГ-29 само за резервни части
Политика |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
БългарияТася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
Общество9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
ТехнологииЕлементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
МаркетингСтарите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
БългарияФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаПод 9% от българските компании използват AI
КомпанииADVERTORIAL
Vivacom надгражда развитието на своите лидери с нова обучителна концепция
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
Коментари
Няма въведени кометари.