Отпада доживотният затвор без право на замяна, неплащането на осигуровки става престъпление

Наказанието "доживотен затвор без право на замяна" отпада в последната версия на новия Наказателен кодекс, приет днес от правителството. Това бе един от текстовете в нови НК, който предизвика силен обществен дебат. Причината да се премахне е възприемането му като нехуманно наказание, заради отсъствие на каквато и да е перспектива пред осъдените, поясни пред журналисти днес министърът на правосъдието и вицепремиер Зинаида Златанова.
В одобрения от правителството проект вече липсва и друг спорен текст - да се криминализира снимането на политици на публични места.
За сметка на това престъпление по силата на НК става неплащането на осигуровки. Новите текстове предвиждат до 6 години затвор за всеки, който не е внесъл в хазната осигурителни вноски в размер на не по-малко от 25 минимални заплати (8500 лева). Ако сумата е равна на 140 заплати, наказанието може да е и до 8 г. затвор, каквото е наказанието за непредумишлено убийство.
"Укриването на осигуровки е опасно престъпление и въпреки критиките от страна на бизнеса по тази поправка, когато има умисъл в укриването им, ще има и наказание", коментира министър Златанова.
Запазва се и наказанието за човек, който дава подкуп, но няма да се наказва лице, което е било принудено да даде подкуп, посочиха експерти.
Няма да бъдат намалени и наказанията за престъпления срещу животни.
Вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова категорично отхвърли твърденията в публичното пространство, че законопроектът е бил приет набързо, и подчерта наличието на приемственост в това отношение с предишните управляващи. Вчера няколко неправителствени организации поискаха да се удължи срока за обществено обсъждане и да не се бърза с внасянето му за разглеждане от МС
„Ако бяхме забавили с шест месеца проекта, който повечето юристи оценяват като добър и своевременен, щяхме да имаме критики, че правителството се е провалило, че министърът се е провалил с изпълнението по препоръка на Европейската комисия", заяви по този повод днес Златанова.
Новият кодекс предвижда още всеки опит за налагане на цензура в медиите да се наказва с глоба или пробация, както и нов вид наказание за чужденците, които не са граждани на Европейския съюз - тези, които са изтърпели наказание лишаване от свобода, няма да имат право да преминават и пребивават у нас за срок от 3 до 10 години.
След одобрението от МС, новият НК влиза за обсъждане и гласуване в парламента.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Цвете от пустинята Атакама в Чили може да крие ключа към устойчиви на суша култури
Любопитно |Испания залага на имиграцията за облекчаване на недостига на работна ръка
Свят |ЕК ни дава на съд за непълно въвеждане на правилата за командированите водачи
ЕС |Goldman Sachs: Твърде рано е да се тревожим за балон в BigTech
Финанси |Четвърт Век Съвършенство: Историята на Бова Кар и първото представителство на BMW в Бургас
Технологии | Технологии |Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
Наука и Здраве |Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Наука и Здраве |Удар по сериалите: Турция задържа 19 популярни актьори и певци по дело за наркотици
Свят |"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Общество |Километрични опашки по бензиностациите и ограничения на покупките: Русия остава без гориво
Общество |От утре държавата ще глобява търговци за нарушения на Закона за въвеждане на еврото
България |Островът Ташироджима: Царството на котките
Любопитно |Борсов наблюдател: Нищо не може да спре възхода на Уолстрийт
Финанси | Коментари |ADVERTORIAL

Новоиздадените кредитни карти от Fibank са с още по-добри условия и атрактивни бонуси

Национална конференция за имотния пазар в еврозоната събира експерти, инвеститори и институции в София на 31 октомври

Коментари
Няма въведени кометари.