Плащаме до 700 лв. за избор на лекар
Таксата за избор на лекар ще е между 250 и 700 лв., а за избор на медицински екип - между 350 лв. и 950 лв. Това реши правителството днес като прие да се въведе таван на цените за избор на лекар и екип в болничните заведения. Идеята е, че така ще се ограничат нерагламентираните плащания за лечение.
В момента няма ясен регламент за избора на екип и всяка болница определя сама сумите, които може да се искат от пациентите. Според данни на Министерството на здравеопазването на места те стигат до 10 хил. лв.
Правилата ще бъдат задължителни за всяка болница , независимо от нейната собственост, ако пациентите й са здравноосигурени и лечението им се покрива от НЗОК.
Изборът на екип или на лекар ще става само по изричното настояване на пациента. За тази цел на видно място в болниците трябва да бъде публикуван списък с цените за избор на екип, на съответните клинични пътеки, както и на пределните цени, определени от наредбата.
Избор на екип няма да се допуска, когато лекарят или екипът е само един, както и след приключване на интервенцията. Избор на екип не може да се прави и за целия престой на пациента в болницата.
За да се засили контролът, лечебните заведения ще трябва да създадат електронен дневник на заявленията за допълнителната услуга. Данните ще постъпват и в Районните центрове по здравеопазване на всеки три месеца.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |Хиляди луксозни автомобили са блокирани на кенийския остров Ламу заради войната в Близкия изток
Автомобили |Папа Лъв: Войната в Близкия изток е „скандал за човечеството“
Свят |Иран: Ормузкият проток остава отворен за всички, освен за враговете на Иран
Свят |Германия и Япония задълбочават военното сътрудничество на фона на глобалната несигурност
Свят |Г-7 е в готовност да предприеме действия в защита на световните енергийни доставки
Свят |Иран: Ормузкият проток остава отворен за всички, освен за враговете на Иран
Свят |Войната в Близкия изток засилва позициите на Китай спрямо САЩ
Икономика |Втори тур на местните избори във Франция: Оспорвани битки в големите градове
Политика |Откриха изненадващо практично приложение за отпадъците от фъстъчени черупки
Наука и Здраве |Кетогенната диета може да има изненадващ допълнителен ефект
Наука и Здраве |Прекомерната сговорчивост може да ви струва скъпо в кариерата
Техники за успех |Защо дизелът е по-скъп от бензина?
Автомобили |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.