Предложение: Отсъствате дълго от работа по болест, взимат ви от отпуска

Предложение: Отсъствате дълго от работа по болест, взимат ви от отпуска

Ако отсъствате продължително време от работа по болест или заради майчинство да се намалява броя на дните платена отпуска. Това предложи икономистът Петър Ганев на дискусия, посветена на Бюджет 2012 г., предаде „Дарик”

По думите му, отпуските трябва да се смятат пропорционално спрямо отсъствията по други причини – т.е. ако някой е отсъствал половин година от работа, то и правото му на платен отпуск трябва да се намали наполовина – т.е. от 20 дни да стане 10 дни.

Представителите на работодателските организации приеха позитивно идеята, а на синдикатите заявиха, че подобна идея трябва да се обмисли.

Божидар Данев от Българската стопанска камара от своя страна обърна внимание, че големият проблем е в закриването на работни места. По думите му трябва да потърси решение и на намаляващата ликвидност в икономиката, която може да се окаже проблем в дългосрочен план.

По време на дискусията бюджет 2012 г. бе определен като консервативен и кризисен, но в него липсват реформи и не обвързва държавните разходи с реални резултати.

Според Кирил Ананиев, който е участвал в подготвянето на бюджетите в страната ни през последните 10-15 години, с изключение на изготвените от екипа на Симеон Дянков, остават съмненията, че бюджетът за догодина не стимулира основни фактори, които да дръпнат икономиката ни, потреблението, инвестициите и износа. Инвестиционната програма се крепи на еврофинансиране.

„Средствата от Европейската комисия, ако те ни бъдат махнати, ние ще видим, че имаме спад в националните инвестиции. Ако не успеем да мобилизираме целия си административен капацитет за усвояване, ние можем да имаме една много лоша инвестиционна среда през 2012 г.”, обясни Ананиев.

По думите му БВП на България през следващата година няма да нарасне с повече от 2%, докато в проектобюджета се залага ръст от 2,9%.

ОТ КНСБ пък настояха за пореден път да бъдат вдигнати пенсиите и бюджетните заплати от юли догодина.

„Увеличението на пенсиите и бюджетните заплати с 10 процента от 1-ви юли ще вдигне потреблението у нас и ще струва на държавата общо 420 млн. лв.”, обясни лидерът на КНСБ Пламен Димитров. „От друга страна, правителството може да използва буфери за осигуряване на допълнителни приходи, какъвто е емитирането на дълг”, допълни Димитров.

По думите му около 4 млрд. лв. са общите възможности за емитиране на дълг вътрешен и външен, които са в ръцете на Симеон Дянков.

Според КНСБ основните проблеми на бюджет 2012 са ниският бюджетен дефицит, ограничените разходи и заложените ниски собствени приходи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ