Протестиращи атакуваха парламента

Общество

Няколкостотин протестиращи се опитаха да атакуват сградата на парламента в София тази вечер. В деветия ден на улични демонстрации срещу високите сметки за ток и парно, недоволни столичани първо се събраха на Орлов мост, откъдето спонтанно се насочиха към Народното събрание. Там вече ги чакаше отцепление от униформени и жандармерия. Със скандиране "Боклуци", "Довиждане", „Мафия”, „Дянков си отиде, Бойко е на ред”, "Без революция сме загубени во веки веков, протестиращите се насочиха към парламента, където влязоха в сблъсъци с униформените. Към полицейскат верига и сградата на парламента полетяха камъни, счупен е един от прозорците на Народното събрание.

Полицията отблъсна щурма и започна да изтласква хората към градинката на Художествената академия. Демонстрантите продължиха обаче да замерят униформените с камъни и клони.

 По информация на БНТ има пострадали в сблъсъците, но все още не е ясен броят им. Има и задържани за неподчинение и хвърляне на камъни по сградата на парламента.

По непотвърдена информация, при изтласкването на протестиращите от жандармерията са пострадали и журналисти, които проследяват и отразяват на място протеста.

 След като бяха отблъснати от района на Народното събрание, демонстрантите отново се насочиха към Орлов мост, където блокираха напълно движението. По сведения на очевидци, участници в колоната хвърлят пиратки и обръщат кофи за боклук по пътя си. В момента част от тях се насочват към Съдебната палата, където обаче ги очаква жива верига от жандармеристи.

 Протестите продължават и в други градове на страната.

Във Варна над 3000 души блокираха бул. „Княз Борис Първи” с плакати: „Цена на електроенергия, равна на 0,01% от средната работна заплата”, "Сбогом, Дянков", "Борисов, отивай си", "ГЕРБ – това е твоят край", "Идва новият ден". По информация на агенция „Фокус” отпреди минути варненци са атакували с камъни сградата на местното електроразпределителното дружество и са счупили няколко прозореца. Много от младежите хвърлят пиратки и бомбички в района на дружеството.

 Протести срещу монополите имаше още в Пловдив, Благоевград, Димитровград, Стара Загора, Казанлък и други градове.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендата на Формула 1 Ален Прост е с травма на главата след брутален въоръжен грабеж
Русия обяви за международно издирване шахматния шампион Гари Каспаров
Мисия на NASA засече уникален атмосферен феномен на Марс, присъщ за Земята
AI може да замести 80% от уменията. Останалите 20% ще ви направят незаменими
Изстрели край Белия дом: Простреляха смъртоносно въоръжен мъж
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Масов протест в Белград поиска оставката на властта
Музеите в Англия се противопоставят на предложението за входна такса за чуждестранни туристи