С какво ще запомним 2011 (обзор на годината) 3

С какво ще запомним 2011 (обзор на годината) 3

С какво ще запомним 2011 (обзор на годината) 3

Кои са най-важните събития в обществено-политическия, икономическия и социалния живот на България, белязали отминаващата година? Нека си припомним по-значимите от тях през:

Март

Протести срещу високите цени на горивата

През март в цялата страна започнаха протести срещу високите цени на горивата. Причината беше появила се информация в медиите, че цените в България са сред най-високите в Европа. Обхванати бяха всички по-големи градове, като най-масовата форма на протест беше зареждане на бензиностанциите за малки суми. По време на акциите беше създадена СИЛА – сдружение на интернет любителите на автомобили.

Безработицата през март намаля до 9,52%

Равнището на безработица през март беше 9,52%, което бе с 0,26 процентни пункта по-ниско спрямо февруари. През март безработните лица, регистрирани в бюрата по труда, бяха общо 352 493. Броят им намаля с 9 877 души спрямо предишния месец.

Първи обир на банка със заложници

През март станахме свидетели на първия банков обир с взимане на заложници в съвременната история на България. На 23 март 27-годишният Стефан Петров Стефанов направи опит за въоръжен грабеж на клона на "Ивестнбак" в Сливен, простреля охранител и държа като заложници повече от 18 часа шест служителки на банката. Драмата завърши с арест на Стефанов, без жертви. Мотивите не бяха изяснени докрай, но се разбра, че нападателят не е искал да обира банката. През октомври Сливенският окръжен съд осъди Стефанов на 14 години и шест месеца затвор при първоначален строг режим. Освен това на обирджията му бе наложена глоба от над 150 хил. лв.

Износът с ръст от 50%

През март общият износ на България възлезе на 3,3 млрд. лв., което бе с 49,9% повече спрямо същия месец на предходната година. През март общият внос се увеличи с 19,7% спрямо същия месец на предходната година и достигна 3,55 млрд. лв. Този месец общото външнотърговско салдо бе отрицателно и възлезе на 236,2 млн. лв.

Правителството прие Енергийна стратегия на България до 2020 г.

В третия месец на годината Министерският съвет прие Енергийна стратегия на България до 2020 г. Приоритетните направления в стратегията са: гарантирането на сигурност на доставките на енергия, въвеждането на нови и усъвършенстване на съществуващите механизми за насърчаване на производството и потреблението на енергия от възобновяеми енергийни източници, комбинираното производство на топлинна и електрическа енергия, предприемането на мерки за повишаване на енергийната ефективност, реално пазарно отваряне и развитието на конкурентен енергиен пазар. Сред основните цели са и защита интересите на потребителите и борба с климатичните промени на разумна цена.

Инфлацията през март – 0,6%

През март бе регистрирана 0,6% инфлация. На годишна база инфлацията се увеличи до 5,6%. Натрупаната инфлацията от началото на 2011 бе 2,4%, а средногодишната инфлация за периода април 2010 - март 2011 спрямо периода април 2009 - март 2010 бе 3,5%.

ЕК: Българските потребители търпят най-големи материални лишения в ЕС

Българските потребители търпят най-големи материални лишения от всички граждани в страните от ЕС, показа проучване на „Индекс на потребителските пазари“ на ЕК. Според данните 55,5% от населението у нас е с мизерни материални възможности. В дъното на класацията са още Румъния (49%) и Унгария (41%). Най-добри материални възможности имат потребителите в Люксембург, където процентът на материални лишения е 4%, в Швеция и Холандия - с по 5 на сто.

Промишленото производство с 5,1% ръст 

Промишленото производство се увеличи с 0,1% на месечна база и с 5,1% на годишна. За година най-значителен ръст бе отчетен в преработващата промишленост с 6,8%, в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ с 5,5% и в добивната промишленост с 3,3%.

България съпричастна с кризата в Япония

На 11 март земетресение с магнитут 9 по скалата на Рихтер удари източното крайбрежие на Япония. Вследствие на труса се образуваха вълни цунами с височина до 40 метра. Това предизвика невиждани разрушения, отнемайки живота на над 20 хил. души. Огромните вълни нанесоха сериозни поражения на АЕЦ „Фукушима 1”, тласвайки света към най-голямата ядрена криза след Чернобил. Нашата страна изрази съпричастността си към останалите стотици хиляди пострадали без дом като изпрати хуманитарна помощ под формата на одеяла.

Влошаване на бизнес климата

През март бизнес климатът у нас се влоши, след като в предходните два месеца отчиташе повишение. Стопанската конюнктура в страната се влоши с 4,1 пункта. Бизнес климатът в промишлеността намаля с 3,9 пункта, в строителството се понижи с 1,7 пункта, а в сектора на услугите падна с 14,9 пункта. Повишение бе отчетено единствено в търговията на дребно - 4,1 пункта.

Световната банка: Българите се лишават от храна и лекарства заради кризата

В условия на икономическа криза българинът пести от жизненоважни неща, като например свиването на разходи за здраве и за допълнително образование. Това съобщи Световната банка през март. Според банката страната ни е била една от най-силно засегнатите от кризата по отношение на доходи. Броят на тези, чиито доходи са намалели рязко, въпреки че са продължили да работят, е 6 пъти по-голям от броя на останалите без работа. Според проучването на банката заради кризата през 2010 г. 5,1% от заетите в България са изгубили работата си. 15,4% са с намалени доходи при същата заетост. 15% са с намалени доходи при свит работен ден.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ