Строят още една метростанция по "Черни връх" до края на годината

Строят още една метростанция по Черни връх до края на годината

До края на годината лъчът на метрото по бул. „Черни връх” ще бъде разширен с още една метростанция, заяви кметът на Столична община Йорданка Фандъкова.

По думите ѝ при провеждането на търговете за разширението на другите два участъка от метрото са спестени средства, които ще бъдат вложени в изграждането на още един участък от метрото по бул. „Черни връх”.

„Допълнителното разширение на метрото в тази част на София ще бъде с дължина 1,2 км и ще има една метростанция. Метрото ще стига до ул. „Сребърна” в ж.к. „Хладилника”, обясни Фандъкова и подчерта, че в този район има около 60 жилищни блока.

Столичният кмет посочи още, че очаква до края на тази седмица да бъдат подадени офертите за изграждането на разширението на метрото от ж.к „Младост” до „Бизнес парк”, като заяви, че се надява още строежът там да започне още в средата на април, предаде „Фокус”. „Разширяването на метрото в столицата е пример за това как в условията на криза може да се развива инфраструктура, но едновременно с това да се разкриват и нови работни места”, отбеляза Йорданка Фандъкова.

 Тя напомни, че доизграждането на метроучастъците се изпълнява по Оперативна програма „Транспорт”, която е съфинансирана от Европейския съюз. „От необходимите 120 млн. евро – 110 млн. евро са безвъзмездна европейска финансова помощ, а общинското участие е с 10 млн. лева. Това е голяма възможност в кризата да се строи инфраструктура и да се помага на хората, като им се предоставя поле за работа”, коментира столичният кмет.

 Йорданка Фандъкова инспектира днес строителството на разширението на метрото „Бул. Цариградско шосе – ж.к „Дружба” – летище София”. Разширението на столичното метро до летище София е обособено като Лот 1 от етап 3 на проект по Оперативна програма „Транспорт”, финансирана от Европейския съюз. „Разширяването на метрото до летище София в момента се извършва на шест участъка, като в този в ж.к „Дружба 1” се работи в много тежки условия, заради високите подземни води. До края на тази година обаче, дори може би на есен, тук ще имаме и 300 метра изцяло реконструиран булевард и живущите ще могат да му се наслаждават, а в това време строителите да работят под земята”, посочи още Фандъкова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Зеленски: Последният мирен план предвижда възможно изтегляне на Украйна от изтока
Квалифицираният електронен подпис става стандарт в държавната администрация
Дневните пари при командироване в страната ще станат 22 евро от януари
Времето: Обилни валежи в няколко области в западната част на страната
През 2025 година изкуственият интелект ще изхвърли емисии въглероден диоксид колкото цял Ню Йорк
Лари Елисън лично гарантира над 40 млрд. долара за офертата на Paramount за придобиване на Warner Bros.
Как философията може да помогне в борбата с бърнаута