Съд отказа да върне „Кричим” на царя

Общество

Окръжният съд в Пловдив отхвърли исковете на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза да бъде призната собствеността им върху бившия царски дворец "Кричим”. В отделна молба двамата претендираха държавата да им възстанови владението и върху 371,5 дка ниви.

Царят и сестра му се позоваха на решение на Конституционния съд от 1998 г., с което беше обявен за противоконституционен закон от 1947 г., с който са били национализирани имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници.

Пловдивските магистрати обаче се произнесоха, че това решение има само правоустановяващо действие и не възстановява директно правата на собственост на ищците, съобщиха от пресслужбата на съда.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок от съобщаването му на страните по делото. Припомняме, че през декември миналата година парламентът наложи мораториум върху царските имоти.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Вашият бизнес расте, но наистина ли напредва?
На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
Над 10 арестувани при акция на ГДБОП във Фонда за лечение на деца в чужбина
Швейцария, Австрия и Великобритания губят туристи заради конфликта в Иран