Удължават срока за изплащане на заема за строителството на АЕЦ "Белене"

С една година ще бъде удължен срокът за изплащане на заема, който е взет от Националната електрическа компания за строителството на АЕЦ "Белене" - съобщи министърът на икономиката Делян Добрев.
Част от заема ще бъде платен с кредит от Българския енергиен холдинг към електрическата компания, предаде БНР. Вероятно размерът на заема ще е между 50 и 70 млн. евро. Решението за това е взето в петък на заседание на бордовете на Българския енергиен холдинг и Националната електрическа компания.
Заемът на НЕК е в размер от 250 млн. евро и падежът му е на 23 май. Решението за удължаване на срока за изплащане на кредита е взето, защото НЕК не разполага с цялата сума за погасяването му.
В края на март българското правителство се отказа от строителството на втора атомна централа. Според прогноза на консултанта по проекта „Белене" - британската банка HSBC, стойността й би могла да достигне над 10 млрд. евро в най-оптимистичния вариант. Все още не се знае окончателно каква ще е съдбата на готовия първи реактор на централата. Има идеи на мястото на втора атомна да се изгради газова централа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Швейцарските шоколадови бонбони ще поевтинеят в Индия след ново търговско споразумение
Бизнес |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |На днешната дата, 2 октомври. Рождениците днес
На днешната дата |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |Цитат на деня
Цитат на деня |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Планината на седемте цвята: Перуанската звезда на Instagram
Любопитно |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.