Уникална експозиция от поствизантийския период представи НИМ
Националният исторически музей представя обогатената си постоянна експозиция - 15 -19 в., по случай 22-ия международен конгрес за византийски изследвания "Византия без граници", съобщиха БТА.
В обновената част на експозицията са показани уникални произведения на изкуството от поствизантийския период - църковна утвар, ръкописи и старопечатни книги, по-голямата част от които се представят за първи път пред публика.
Сред най-забележителните ръкописни паметници е преписът на Хрониката на Йоан Скилица - безценен исторически извор и единствен запазен в България препис от първата половина на 12 в., който въвежда в темата "Византия след Византия". Представени са и славянски ръкописи от 15-19 в., сред които и два преписа на фундаменталния труд на нашия пръв възрожденец Паисий Хилендарски - "История славянобългарска".
Печатната книжнина бележи нов период от културното развитие в поствизантийската епоха. В експозицията са показани книги с богослужебен и светски характер, отразяващи разностранните интереси на обществото.
Представително място в обновената експозиция заемат произведенията на ювелирното изкуство - църковна утвар. Изящно изработени, тези предмети за църковно богослужение отразяват професионализма и фантазията на балканските майстори златари.
Заедно с останалите великолепни експонати в залата, посетителите могат да добият всестранна представа за културните тенденции и за постиженията на изкуството в поствизантийския период.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.