Британското правителство повишава данъците с рекордните 40 млрд. паунда годишно

Британското правителство повишава данъците с рекордните 40 млрд. паунда годишно

Финансовият  министър на Великобритания Рейчъл Рийвс обяви най-големите увеличения на данъците от три десетилетия в първия си бюджет и обвини консерваторите, че са оставили обществените услуги разбити, след като загубиха изборите през юли след 14 години на власт, предаде Ройтерс.

Рийвс каза, че ще повиши данъците с 40 милиарда паунда годишно - голяма част от които пада върху бизнеса - за да покрие дефицит от 22 милиарда паунда, наследен от нейната Лейбъристка партия, липсата на компенсационни плащания, включително за жертви на скандал със заразена кръв, и недостатъчно финансиране на обществените услуги.

„Всеки финансов министър, който стои тук днес, би се изправил пред тази реалност“, каза Рийвс в речта си за бюджета. „И всеки отговорен канцлер би предприел действия. Ето защо днес аз възстановявам стабилността на нашите публични финанси и възстановявам обществените ни услуги.“ Рийвс каза, че няма да позволи публичният дълг да се раздуе, имайки предвид бившият консервативен премиер Лиз Тръс .

Първоначалната реакция на речта на Рейчъл Рийвс предполагаше, че инвеститорите приемат плановете ѝ добре, като цените на държавните облигации се повишиха още повече, докато тя говори пред парламента.

Според мозъчния тръст Institute for Fiscal Studies увеличението на данъците от 40 милиарда паунда би било еквивалентно на 1,25% от икономическото производство, надминато в новата история едва през 1993 г. от бюджетен план при консерваторите, който повишава данъците, за да подкрепи публичните финанси след рецесия и валутна криза.

Рийвс каза, че ще повиши процента на социалноосигурителните вноски, плащани от работодателите, с 1,2 процентни пункта до 15% от април следващата година и ще намали прага, при който фирмите започват да ги плащат - ходове, които ще съберат допълнителни 25 милиарда паунда годишно в петгодишен период. Шефовете на компаниите предупредиха, че по-високите данъци върху тях, съчетани с планираните нови защити за работниците и увеличената минимална заплата, могат да подкопаят обещанията на лейбъристите да превърнат Великобритания в най-бързо развиващата се икономика от Групата на седемте.

Рийвс обяви поредица от други ходове за набиране на приходи, включително промени в данъчните правила върху капиталовите печалби и наследствата и данъците, плащани от изпълнителни директори на частни капитали и лица, които нямат местоживеене.

Премиерът Киър Стармър предупреди, че "онези с най-широки рамене" ще трябва да плащат повече данъци.

Рийвс обаче изключи възможността повече лица да плащат основен и по-висок данък върху доходите чрез удължаване на замразяването на прага за плащания след планираното изтичане през данъчната 2028/29 година.

Тя също така разшири срока на замразяването на митото върху горивото и намали данъка върху бирата, сервирана в кръчмите.

Рийвс също каза, че икономиката на Великобритания се очаква да нарасне с повече от очакваното тази година и през 2025 г., но с по-малко от прогнозираното по-рано през следващите три години.

Рийвс вероятно ще обяви промени в бюджетните правила на правителството, което би позволило да взема повече заеми, за да инвестира в инфраструктура и да ускори темповете на икономически растеж на Великобритания.

Стратезите на Bond казват, че са уверени, че Рийвс, бивш икономист от Bank of England,- ще бъде по-предпазлива от бившия премиер Лиз Тръс, чиито големи планове за намаляване на данъците удариха цените на британския дълг през 2022 г. и доведоха до нейната оставка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ