Цените на петрола се стабилизираха преди очакваното увеличение на лихвите на Фед

Цените на петрола се стабилизираха преди очакваното увеличение на лихвите на Фед

Цените на петрола се стабилизираха преди очакваното увеличение на лихвите на Фед

Цените на петрола се стабилизираха в ранната търговия във вторник, след като предходната сесия нараснаха поради опасения, че по-нататъшното повишаване на лихвените проценти в САЩ тази седмица с цел укротяване на инфлацията ще ограничи икономическия растеж и търсенето в най-големия потребител на петрол в света, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,09 долара, или 0,10%, до 92,09 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,03 долара, или 0,03%, до 85,76 долара за барел.

Доларът остана стабилен на ниво малко под 20-годишния си връх спрямо водещите валути преди поредицата от срещи на централните банки през тази седмица, включително на Федералния резерв на САЩ, който се очаква да повиши лихвите с още 75 базисни пункта, за да овладее инфлацията.

По-силните зелени пари правят петрола, деноминиран в долари, по-скъп за купувачи, използващи други валути, а очакваните увеличения на лихвените проценти увеличиха опасенията, че затягането на паричната политика може да предизвика глобална рецесия.

„Цените на петрола се движат в низходяща тенденция от средата на юни, а страховете от рецесията и забавянето на растежа в Китай като цяло все още са основните мечи фактори“, каза Тина Тенг, анализатор в CMC Markets.

Докато други големи икономики въвеждат затягане, Китай - вторият по големина потребител на петрол в света, остави своите референтни лихвени проценти непроменени във вторник.

„Страховете от агресивно затягане на централните банки все още предизвикват опасения за „бързо отслабваща глобална икономика“ и оказват натиск върху цените на суровия петрол, каза Едуард Моя, старши пазарен анализатор в OANDA, в бележка.

Запасите от суров петрол в САЩ са се повишили миналата седмица с около 2 милиона барела през седмицата до 16 септември, показа предварително проучване на Ройтерс в понеделник.

Министерството на енергетиката на САЩ ще продаде до 10 милиона барела петрол от стратегическия си резерв през ноември, удължавайки срока на плана за продажба на 180 милиона барела от запасите, чиято цел е да укроти цените на горивата.

Признаците, че големите производители не са в състояние да изпълнят своите производствени квоти, оказаха известна подкрепа на цените.

Вътрешен документ на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, начело с Русия, известни като формата ОПЕК+, показа, че групата не е постигнала целта си за производство на петрол с 3,583 милиона барела на ден през август.

Безизходицата около възобновяването на ядрената сделка с Иран също продължава да пречи на износа на тази страна да се върне напълно на пазара.

Русия заяви в понеделник, че остават нерешени въпроси в преговорите, докато външният министър на Франция каза, че зависи от Техеран да вземе решение, тъй като прозорецът за намиране на решение се затваря.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ