КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец

КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец

Електроенергията за битовите потребители и парното да поскъпнат с близо 5 процента средно за страната от 1 юли, предлага Комисията за енергийно и водно регулиране. 

Стойностите са различни за всяко от дружествата, като най-голямото увеличение на електроенергията се предвижда за абонатите на EVN в Югоизточна България - с близо 6 на сто. При топлофикациите промяната в цените се движи от 1 до 5 процента, според предложението, цитирано от Българското национално радио.

След като същинската либерализация на тока за бита беше спряна за пореден път, потребителите ще продължат да плащат за използваната от тях електроенергия по цени, определени от Комисията за енергийно и водно регулиране. А регулаторът изчислява, че в Западна България, снабдявана от "Електрохолд", и в Североизточна, където работят "Енерго Про", поскъпването трябва да е с около 4%. С близо 6 на сто повече пък, ще трябва да плащат абонатите на EVN в Югоизточна България. 

Промяната, която се очаква да влезе в сила от 1 юли тази година, е, че разликата между регулираната цена на тока за потребителите и реалната му борсова цена ще се поема от държавата чрез Фонда за сигурност на електроенергийната система.

При парното и топлата вода поскъпването се движи от 1% във Варна до 5% за повечето топлофикации, включително и в столицата, където цената е една от най-високите. Най-много за услугата ще плащат в Разград - 138 лева за мегаватчас.

Парното за потребителите в София, Пловдив, Варна и Велико Търново също ще струва над 130 лева за мегаватчас.

Малко по-ниски от тези ще са цените в Перник и Враца. Под 100 лева за мегаватчас ще се продава топлоенергията в Плевен, Русе и Сливен. Най-евтино парното ще е в Бургас – 86 лева за мегаватчас.

Тези цени не са окончателни. Следващата седмица предстои те да бъдат публично обсъдени преди енергийният регулатор да вземе окончателно решение в края на месеца. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Парламентът прие на първо четене удължителният бюджет за 2026 година
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Норвегия ще взривява собствени мостове в случай на военен конфликт
Рекорд: Испания отчете близо 100 млн. туристи през 2025 г. и дебне конкуренцията