КЕВР утвърди с 1,9% по-висока цена на природния газ за септември

КЕВР утвърди с 1,9% по-висока цена на природния газ за септември

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди цена на природния газ за септември от 61,91 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). Цената за септември ще е с 1,9 процента по-висока спрямо тази за август. От енергийния регулатор уточняват, че причината за това е, че поради предложената от "Булгаргаз“ цена, която е много по-благоприятна спрямо цените на международните газови пазари, клиенти на регулирания и свободния пазар са подали заявки до обществения доставчик за допълнителни количества природен газ. Това увеличава общото количество природен газ за покриване на месечното потребление и оскъпява цената, уточняват от  КЕВР.

Припомняме, че КЕВР утвърди цена на природния газ за август от 60,75 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС).

От КЕВР уточняват, че в ценовия микс за септември е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора "България - Гърция" (IGB), съгласно дългосрочния договор с Азербайджан. Тези количества покриват 78,68 процента от потреблението за септември и имат важно значение за постигане на благоприятна цена на синьото гориво.

Като втори източник "Булгаргаз" е включил количества природен газ от добив от подземното газово хранилище "Чирен". С осигурените количества газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик за септември - към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, посочват още от енергийния регулатор.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерите на ЕС одобриха предложението България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
The Guardian: Централите на слънце и вятър в Китай са с капацитет, колкото производство на ток в Турция и Индонезия
Ердоган: Тръмп се съгласи на преговори в Турция за Украйна с участието на Путин
Румънски евродепутат внесе вот на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен
Времето: Остава горещо, но от запад се задават валежи и градушки
Аятолах Али Хаменей: Иран удари тежък шамар на САЩ, те не спечелиха нищо от атаките си
Дени Вилньов ще режисира новия филм за суперагента 007 Джеимс Бонд
Водещите индийски марки са двигател на глобалния растеж