Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтинява след три дни на ръст на цените
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в сряда, следвайки три дни на ръст, докато вниманието на инвеститорите е разделено между опасенията за световната икономика и ограничените петролни доставки, пише Ройтерс.
Към 9:15 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,47 долара, или 40%, до 117,5 долара за барел, докато цената на американския лев суров петрол WTI се понижи с 0,50 долара, или 0,45%, до 111,3 долара за барел. Двата сорта поскъпнаха с над 2% във вторник, тъй като опасенията относно ограничените доставки, дължащи се на западните санкции срещу Русия, надделяха над страховете, че търсенето може да се забави при потенциална бъдеща рецесия.
Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства се разглеждат като единствените две членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) със свободен капацитет, за да компенсират загубените руски доставки. Въпреки това, коментарите на министъра на енергетиката на ОАЕ Сухаил ал-Мазруи и френския президент Еманюел Макрон тази седмица показаха, че е малко вероятно тези производители да увеличат допълнително добива.
„Инвеститорите направиха корекции на позициите си, но запазиха очакванията си, че Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства няма да успеят да увеличат значително производството, за да отговорят на възстановяването на търсенето“, каза Хироюки Кикукава, генерален мениджър на проучване в Nissan Securities.
„Цените на петрола вероятно ще останат над 110 долара за барел, поради опасения за потенциални прекъсвания на доставките в резултат на бури и урагани, когато Съединените щати навлязат в летния сезон“ каза той.
Анализаторите също предупредиха, че политическите вълнения в Еквадор и Либия могат да затегнат допълнително предлагането.
Търговията с петрол от Русия може да стане обект и на нови изисквания, след като лидерите на Г-7 се съгласиха във вторник да проучат начини за поставяне на таван на цената на руския петрол, за да ограничат приходите на Москва.
Въпреки това търговците и анализаторите са скептични относно рентабилността на подобно предложение, тъй като то ще изисква сътрудничество от Китай и Индия.
„Ограничението на цената може да има ограничен ефект, освен ако не бъде прието от всички страни в световен мащаб“, казаха анализатори от FGE.
В Съединените щати се очаква запасите от суров петрол да спаднат през последните две седмици, според проучване на Ройтерс. Данните от Американския петролен институт показват, че запасите от бензин и дестилати са се повишили, докато запасите от суров петрол са паднали за седмицата, приключила на 24 юни.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.