Русия иска да покрие бюджетния дефицит чрез увеличение на митата за износ на газ с 50%

Русия иска да покрие бюджетния дефицит чрез увеличение на митата за износ на газ с 50%

Руското правителство възнамерява да събира от износителите на суровини допълнителни налози, за да покрие бюджетния дефицит, като износното мито за газа може да достигне 50 процента, съобщава в. "Комерсант", цитиран от БТА.

Според източници на изданието кабинетът може да получи от руски петролно-газови компании близо 3 трилиона рубли (около 49,855 милиарда долара) от допълнителни налози, за да покрие бюджетния дефицит. Голяма част от средствата могат да дойдат от "Газпром" и "Новатек".

Правителството обмисля повишаване на налозите за износ на газ, петрол, въглища и торове. Основните постъпления могат да се получат чрез повишаване на митото върху тръбопроводния газ до 50 процента, според руския вестник. В момента експортните такси за природния газ изнасян по тръбопроводи възлизат на 30 процента

Освен това властите разглеждат възможността за увеличаване на налога върху добива на полезни изкопаеми (НДПИ) за газа за всички производители, което ще засегне местните потребители на газ. Увеличаването на тази ставка за газа може да донесе 100 милиарда рубли (около 1,662 милиарда долара) в бюджета през 2024 г., като се вземе предвид годишната индексация на тарифите.

Правителството обсъжда и получаване на приходи от износители на втечнен природен газ (ВПГ), твърдят събеседници на вестника. Основният вариант е въвеждането на износно мито за производителите на ВПГ, което ще попълва бюджета с 200 милиарда долара годишно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
На днешната дата, 11 ноември. Започват „Вълчите празници”, имен ден празнуват Мина, Минчо, Виктор, Виктория
Учени откриха бактерии, които ядат пластмаса в океана
За последно: Милиардерът Уорън Бъфет ще дари 1,35 млрд. долара за благотворителност, преди да се оттегли
САЩ призовават съюзниците от НАТО да спрат да купуват руска енергия
Сирия се присъединява към водената от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“
Италианската кухня може да стане част от световното културно наследство на ЮНЕСКО
Резултатите от конкурса "Мениджър на годината 2025" бяха представени пред Обществения съвет. Победителят става ясен тази вечер