Сега е моментът за стабилизиране на енергийния сектор

Икономика

Енергийният сектор има спешна нужда от стабилизиране, защото той е много важен за цялата икономика. Ето защо напълно подкрепяме усилията на правителството на България и на Министерството на енергетиката, както и на наскоро избрания независим регулатор за провеждането на решителни мерки, които да гарантират стабилността на енергийния сектор. Това посочи изпълнителният директор на ЕЙ И ЕС България Оливие Маркет на среща с журналисти в град Гълъбово. Представителите на медиите разгледаха най-модерната електроцентрала в Югоизточна Европа - ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово”, и Съоръжението за депониране  на отпадъци към нея, в които са вложени 1,3 милиарда евро.
По отношение на изменението на договора за изкупуване на електроенергия от ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово”, целта на ЕЙ И ЕС е новият договор с Националната електрическа компания да влезе в сила до 30 юни, каза още Маркет. „И двете страни работят активно, за да спазят този  срок. В момента тече процес на одобрение на договора от нашите кредитори”, обясни той. В случай че в края на месеца се окаже, че компанията или правителството имат нужда от още малко време, за да изпълнят съответните си ангажименти, срокът на предварителния договор може да се удължи по взаимно съгласие на страните.
Представителите на медиите проявиха интерес към проектите за съхраняване на енергия на Корпорацията ЕЙ И ЕС, която е собственик на компанията в България. ЕЙ И ЕС е световен лидер в съхранението на енергия чрез батерии. Компанията вече разработва такива проекти в Европа – в Северна Ирландия и в Холандия. В България също искаме да проучим възможностите за такава инвестиция, каза Маркет.
ЕЙ И ЕС е една от най-големите световни енергийни компании. Тя притежава разнообразен портфейл от активи за производство и разпределение на електроенергия в 18 държави по целия свят. В България компанията присъства от 2001 г. и е сред най-големите инвеститори за последните 25 години с вложения, надхвърлящи 1.6 млрд. евро. ЕЙ И ЕС България е собственик на най-новата и модерна топлоелектрическа централа в Югоизточна Европа – ТЕЦ „ЕЙ И ЕС Гълъбово”, на Съоръжението за депониране на отпадъци край село Обручище, както и мажоритарен собственик на ЕЙ И ЕС Гео Енерджи, която оперира най-големия ветроенергиен парк в страната – „Свети Никола” край Каварна.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Времето: Остава ветровито, вълнението на морето ще бъде около 3 бала
Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Заради пожарите: Властите във Великобритания предупредиха туристите за опасността в популярни дестинации
Държавният глава Илияна Йотова ще се кандидатира за президент
Все още ли намалявате цените, за да печелите клиенти? Дайте приоритет на доверието!
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum