Bloomberg: Издаването на "златни визи" в ЕС процъфтява, въпреки призивите за премахването им

Bloomberg: Издаването на златни визи в ЕС процъфтява, въпреки призивите за премахването им

Bloomberg: Издаването на "златни визи" в ЕС процъфтява, въпреки призивите за премахването им

Броят на издадените "златни визи" за инвестиции в недвижими имоти или бизнес расте бързо в европейските страни, въпреки призивите на властите да се избавят от тях, съобщава Bloomberg, позовавайки се на данни от ЕС и консултантски компании по въпросите за имиграцията .

Според изданието, в Гърция и Португалия броят на издадените визи през първата половина на 2023 г. се е увеличил със 127% спрямо същия период на 2022 г. Португалия е издала 180 златни визи само през май, Гърция - 412, Испания - 2462 през 2022 г., Италия - 79 визи също през миналата година.

Т.нар. „златни визи“ позволяват на чужденците да получат разрешение за пребиваване в ЕС, а по-късно и гражданство, като инвестират определена сума в местни недвижими имоти или финансови активи. Има няколко варианта за такива програми, като някои изискват получателят да прекарва не повече от седмица в страната годишно.

От 2011 г. до 2019 г. повече от 132 000 души са получили гражданство чрез тези програми. Членовете на Европейския парламент и Европейската комисия призоваха страните от ЕС да затворят тези програми. Тези мерки вече са предприети от Ирландия и Обединеното кралство. Премиерът на Португалия обяви през февруари, че програмата е приключила. Гърция удвои своя инвестиционен праг за получаване на гражданство от 250 000 евро на 500 000 евро в някои части на страната. Черна гора обеща да прекрати програмата си, Испания обмисля няколко варианта - да удвои инвестиционния праг от €500 000 на €1 млн. или напълно да се откаже от програмата.

България също направи специални законодателни промени миналата година, с които сложи край на т.нар. "златни паспорти". В края на март, 2022 година с гласувани изменения в Закона за българското гражданство беше отменена възможността български паспорт да се получава при купени държавни ценни книжа над 1 милион лева или влог над тази сума. 

Процесът на получаване на визи обаче все още реално не се е усложнил, каза Патриша Касабури, управляващ директор на консултантската фирма Global Citizen Solutions, пред Bloomberg. „Не забелязваме значителна промяна в трудността при получаване на виза“, каза тя.

Холандия все още приема молби за златни визи, въпреки че обяви планове да прекрати програмата си, както и Черна гора, посочва агенцията. Кипър промени визовите си правила през май, така че членовете на семейството на инвеститор вече няма да могат да получават златни визи, както преди. България, твърди Bloomberg е възобновила издаването им тази година. А Малта отказа да реформира програмата си въпреки многократните призиви от Европейската комисия.

„За хора с нетно състояние между 5 и 7 милиона долара и по-богати милионери, инвестиция от 500 000 долара за получаване на разрешение за пребиваване в ЕС е напълно приемлива“, казва Нури Кац, основател на канадската консултантска компания за имиграция Apex Capital Partners.

През последните десет години страните със златна виза в цяла Европа са получили общо около 25 милиарда евро преки чуждестранни инвестиции чрез тази програма. Португалия е един от най-големите бенефициенти през годините с 6,8 млрд. евро.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ