Politico: Гласуването за ЕС унижи коалицията на Шолц

Politico: Гласуването за ЕС унижи коалицията на Шолц

Управляващата коалиция в Германия понесе съкрушителен удар на изборите за Европейски парламент в неделя, като социалдемократите на канцлера Олаф Шолц записаха най-лошия си резултат на национален вот от повече от век, пише европейското издание на Politico.

Големите загуби на лявата коалиция - подкрепата за Зелените спадна почти наполовина - вероятно ще подновят въпросите за стабилността на правителството. Алиансът - тристранно партньорство, включващо социалдемократите, Зелените и Свободните демократи - се бори да намери отговори на редица остри проблеми, пред които е изправена страната - от стагниращата икономика до дълбоката дисфункция на системата за предоставяне на убежище.

Въпреки че редовните избори ще се проведат едва през есента на 2025 г., постоянните борби в алианса по всички въпроси - от войната на Русия в Украйна до бюджета - подхранват спекулациите, че правителството може да се разпадне много преди това.

Дясноцентристката ХДС е категоричният победител на евровота в Германия като според прогнозата на германската обществена телевизия печелят 30,2% от гласовете.

Крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) също направи силно представяне, като завърши на второ място с 16%, което представлява ръст от 5 процентни пункта в сравнение с европейските избори през 2019 г. Партията се възползва от нарастващите тревоги и недоволство в страната, породени от огромния приток на мигранти през последното десетилетие.

В същото време социалдемократите на Шолц събраха по-малко от 14% - изключителен спад за партия, която дълго време беше стълб на германския политически пейзаж. През 2019 г. партията спечели едва 15,8 %, което тогава също се считаше за катастрофален резултат.

Последната загуба е голямо унижение за Шолц, който въпреки плачевния си рейтинг настояваше, че трябва да бъде лице на кампанията заедно с водещия кандидат на партията за Европа Катарина Барли.

„Съвсем ясно е, че не получихме никакъв попътен вятър“ от Берлин, заяви Барли след затварянето на избирателните секции в неделя, наричайки резултата „горчив“.

Големият въпрос сега е дали правителството на Шолц ще оцелее. Германските коалиции рядко се разпадат преди края на мандата, но тази е нетипична, защото включва три партии вместо обичайните две, което я прави по-нестабилна.

Нещо повече, като се има предвид мащабът на срива на коалицията в оценките на избирателите - резултатите от неделя показват, че само около 30 процента от германците все още подкрепят алианса - някои твърдят, че правителството е загубило своята легитимност.

Подобни опасения накараха френския президент Еманюел Макрон да свика незабавно нови парламентарни избори след съкрушителното си поражение от крайнодясната партия „Национален сбор“ на Марин льо Пен в неделното проучване.

И трите германски партии се опасяват, че оставка на правителството сега само ще влоши тяхното положение.

Това важи с особена сила за най-малката от трите коалиционни партии - либерално-консервативната Свободна демократическа партия, която се възмущава от схващанията на партньорите си за данъчно облагане и харчене. Лидерът на партията Кристиан Линднер, който е и министър на финансите, от месеци е в противоречие с лидерите на Зелените по отношение на приоритетите на правителството в областта на разходите.

И все пак, след като партията спечели само 5% от гласовете в неделя, нейното оцеляване е под въпрос. Ако на следващите избори за Бундестаг, например, тя падне под 5 процента, ще остане извън парламента.

Прогнозите гласят още, че Зелените ще завършат с 11,9%, което представлява спад на подкрепата с 8,6 процентни пункта в сравнение с европейските избори през 2019 г., което превръща партията в най-големия губещ на изборите.

Новата популистка партия в Германия, „Бюнднис Сахра Вагенкнехт“ (BSW), която съчетава леви икономически политики с десни културни възгледи, се появи на политическия пейзаж с прогнозен резултат от 6,1%. Партията е основана от Сахра Вагенкнехт, дългогодишното лице на партията „Левите“, която е в криза след нейното напускане и за която се предвиждаше да завърши с 2,7 %.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп планира мито от 100% върху вноса на чипове. Ще има изключения за фирми, които инвестират в САЩ
Белият дом: Тръмп е готов за среща с Путин, както и със Зеленски
„F-1“ стана най-касовият спортен филм и първи по приходи в кариерата на Брад Пит
Президентът на Аржентина обеща да не ругае опонентите си след „611 обиди за 100 дни“
Здравното министерство на САЩ спира финансиране от 500 млн. долара за РНК ваксини
Доверието на украинците към Зеленски е намаляло до най-ниското ниво от около 6 месеца
ЕЦБ вижда риск за стотици хиляди работни места в еврозоната, ако Китай пренасочи търговия от САЩ към Европа
Пропускането на този PR ход може да спре растежа на вашия стартъп