ЕС: Визите за Турция остават заради репресиите
ЕС няма да отмени визите за турските граждани тази година, въпреки обещанието, дадено на Анкара. Това стана ясно от изказване на еврокомисаря по цифровото общество Гюнтер Йотингер, цитирано от Ройтерс.
Причината за замразяването на визовия въпрос е вълната репресии след неуспешния опит за преврат, каза Йотингер.
Премахването на визите за кратък престой бе част от сделката с Турция за мигрантите, сключена през март.
До момента близо 20 000 военни, полицаи, държавни служители и магистрати са арестувани или уволнени за двата дни след провала на пуча в Турция.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган първо трябва да разсее опасенията на ЕС по отношение на зачитането на върховенството на закона, заявява еврокомисарят в интервю, публикувано в няколко германски медии.
Той осъди неотдавнашното премахване на депутатския имунитет в Турция, което засяга най-силно прокюрдската опозиция и може да я лиши от представителство в парламента. Отправи критики и срещу атаките към свободата на медиите.
Смъртното наказание, чието възстановяване Ердоган допусна отново снощи, „не е съвместимо с нашите ценности и договорите на общността“. „Нито една страна не може да се присъедини към ЕС, ако прилага смъртно наказание", коментира Йотингер.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Румъния: САЩ намаляват военното си присъствие на Източния фланг на НАТО
Свят |Модерната търговия у нас – над 6 млрд. лв. инвестиции за 15 години
Бизнес |Ръст на борсите в Европа, фокусът е върху корпоративните отчети и решението на Фед за лихвите
Финанси |Foxconn ще внедри хуманоидни роботи в завода си за AI сървъри в Хюстън
Компании |ЕЦБ гледа на 2029 г. като потенцилен период за стартиране на дигиталното евро
Финанси |80-годишна жена почина, забравена на остров от круизен кораб
Любопитно |Наталия Киселова подаде оставка като председател на НС, замени я Рая Назарян
Политика |Тръмп изрази съжаление, че не може да се кандидатира за трети мандат
Политика |Големите победители: Кои са финалистите в "Мениджър на годината 2025"?
Мениджър на годината 2025 |Проектобюджетът предвижда минималната заплата от 1 януари да е 605 евро
Политика |Силните финансови отчети в технологичния сектор успокояват опасенията от AI балон
Финанси |Бизнес перспективи: AI и онлайн пазаруването или как се пристрастяваме към Shein и Temu
Бизнес |Времето: Слънчево с температури до 21 градуса
България |ADVERTORIAL
Кредитните карти на Fibank вече предлагат разсрочване на вноски без оскъпяване
Интер Експо Център представя изцяло обновен конгресен етаж и модернизирани изложбени зали – ново ниво в организацията на събития у нас
Коментари
Няма въведени кометари.