Шойбле намеква за оставка

В интервю за немското списание "Шпигел" финансовият министър на Германия Волфганг Шойбле признава, че през изминалата седмица вежду него и канцлера Ангела Меркел е имало концептуални различия за изхода от кризата в Гърция, съобщава БНР.
Шойбле подчертава, че "различията на мнения принадлежи към демокрацията". Въпреки тези различия министърът остава на досега защитаваните от него категорични позиции по отношение на финансовата помощ за Гърция. В противен случай – би подал оставка.
Той подчертава, че "политиците имат и трябва да носят отговорността на постовете, които заемат" и че "никой не може да принуди един министър да върви срещу собствените си убеждения. Ако това се случи – ще отида при президента и ще помоля да бъда освободен от заеманата длъжност", казва той. Шойбле припомня, че никога не е казвал, че Гърция трябва да излезе от Еврозоната, а да й се даде тайм-аут само да вземе решение какво желае.
Финансист номер едно на най-голямата европейска икономика подчертава, че макар да е бил сдържан в дните, когато "г-жа Меркел яростно защитаваше необходимостта от отпускане на третия финансов пакет помощ за Атина", между тях съществува взаимно доверие и те разчитат един на друг в правителството. Но станалото през седмицата с казуса "Гърция" е последен опит, който може да доведе до успешен край на преговорите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Shein планира първите си постоянни магазини във Франция, но разгневи местните търговци
Компании |Аукционна къща Christie's излага на търг шедьовъра „Зимното яйце“ на Фаберже
Бизнес |Alibaba регистрира рекордна потребителска активност в първия ден от китайските празници
Компании |Украйна призова ЕС да отвори първата преговорна глава за членство
ЕС |Русия национализира империята за сладкарски изделия на Денис Щенгелов
Компании |Белият дом замрази 26 милиарда долара за щатите, управлявани от Демократическата партия
Политика |Лондон изпадна от Топ 20 на световните пазари за първично публично предлагане
Финанси |Гърция сваля цените на 1000 стоки от първа необходимост в супермаркетите
Икономика |Земетресение разлюля София
България | Advertorial |Времето: Силен вятър с дъжд, а в планините и от сняг, носи захлаждане
България |Първи сняг на Витоша. Столична община опесъчава пътищата (Снимки)
Общество |Започва плановият 90-дневен ремонт на топлопреносната мрежа в "Дружба" 2
ЕС |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.