Цената на петрола падна под 100 долара за барел

Икономика

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, слагайки край на три поредни сесии ръст, предаде Ройтерс. Основната причина и тук са опасенията, че агресивната политика на Фед по повишаване на лихвите може да доведе до глобално икономическо забавяне и да намали търсенето на черно злато.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, референтен за Европа, с доставка през октомври загубиха 1,17 долара или 1,2 на сто до 95,55 долара за барел.

Фючърсите на американския лек суров петрол се понижиха с над 1,5% до под 90 долара за барел в понеделник, удължавайки загубата от 1,4% през предходната седмица, тъй като пазарът рискува двоен удар от бавно увеличаване на търсенето и предлагането, съобщава Trading Economics.

В неделя президентът на САЩ Джо Байдън разговаря с лидери от Франция, Германия и Обединеното кралство за съживяване на ядрената сделка от 2015 г., която може да увеличи износа на ирански петрол с около 2,5 милиона барела на ден. Петролът и другите суровини се понижават от юни насам поради ескалиращите страхове от глобално икономическо забавяне, тъй като големите централни банки спират търсенето с агресивни повишения на лихвените проценти, за да укротят нарастващата инфлация. Междувременно най-големият вносител Китай остава затънал в икономическите си проблеми, слеед като провинция Съчуан удължи индустриалните прекъсвания на електрозахранването и активира най-високата си реакция при извънредни ситуации в неделя, за да се справи с недостига на електроенергия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
Тръмп: Обмисляме постепенно ограничаване на военните операции срещу Иран
Времето: Облачно и ветровито, а на места и дъждовно
5-минутно правило срещу отлагане
САЩ вдигнаха временно санкциите срещу иранския петрол, натоварен на танкери
Ударите на Иран по американски бази са нанесли щети за 800 млн. долара
Банките очакват до три увеличения на лихвите от ЕЦБ тази година
Неизвестно за известните: Третият президент на САЩ открива винените турове във Франция и вкарва напитката в Белия дом