Годишната инфлация в България продължава да се ускорява, достигна 4% през февруари

Годишната инфлация в България продължава да се ускорява, достигна 4% през февруари

Годишната инфлация в България се ускори до 4.0% през февруари, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). През месец януари годишната инфлация бе на ниво от 3,8%, а през декември – 2,2%.

Месечната инфлация е 0,6%, което представлява забавяне от януарското ниво от 2%.

Инфлацията от началото на годината (февруари 2025 г. спрямо декември 2024 г.) е 2.6%, а средногодишната инфлация за периода март 2024 - февруари 2025 г. спрямо периода март 2023 - февруари 2024 г. е 2.5%.

През февруари 2025 г. цените на стоките и услугите са се променили спрямо предходния месец в следните потребителски групи:

Увеличение

  •  „Съобщения“ - с 2.3%;
  • „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ - с 1.0%;
  • „Ресторанти и хотели“ - с 0.9%;
  •  „Развлечения и култура“ - с 0.9%;
  • „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ - с 0.8%;
  •  „Транспорт“ - с 0.6%;
  • „Разнообразни стоки и услуги“ - с 0.6%;
  • „Здравеопазване“ - с 0.4%;
  • „Образование“ - с 0.4%;
  • „Жилища, вода, електроенергия, газ и други горива“ - с 0.3%.

Намаление

  • „Облекло и обувки“ - с 2.1%;
  • „Жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома“ - с 0.1%.

През месец февруари 2025 г. са се увеличили цените на следните хранителни продукти: пипер - с 9.9%, краставици - с 8.5%, ябълки - с 6.5%, кафе - с 4.8%, кореноплодни зеленчуци (моркови и червено цвекло) - с 4.2%, зеле - с 3.8%, цитрусови и южни плодове - с 3.6%, маргарин - с 3.0%, хляб - с 2.7%, картофи - с 2.2%, бира - с 2.1%, трайни колбаси - с 1.9%, млечни масла - с 1.6%, газирани напитки - с 1.4%, зрял чесън - с 1.3%, извара - с 1.2%, бебешки храни - с 1.1%, захар - с 1.1%, пълномаслено прясно мляко - с 1.0%, кашкавал - с 0.9%, ракии - с 0.9%, вина - с 0.9%, кисели млека - с 0.8%, риба - с 0.7%, нискомаслено прясно мляко - с 0.6%, сол - с 0.5%, малотрайни колбаси - с 0.4%, сирене - с 0.4%, олио - с 0.4%, и други.

Понижения на цените са регистрирани при следните хранителни продукти: домати - с 5.5%, яйца - с 2.8%, гъби - с 2.2%, леща - с 1.8%, зелен лук, чесън и праз - с 1.6%, минерална вода - с 1.6%, зрял боб - с 1.4%, маслини - с 1.3%, чипс - с 1.3%, плодови сокове - с 1.0%, свинско месо - с 1.0%, месо от едър рогат добитък - с 0.9%, зърнени закуски - с 0.8%, мляно месо (кайма) - с 0.7%, месо от домашни птици - с 0.6%, ориз - с 0.6%, сладка, мармалади и мед - с 0.6%, оцет - с 0.4%, чай - с 0.2%, макаронени изделия - с 0.2%, и други. В групите на нехранителните стоки и на услугите e регистрирано увеличение на цените при: събиране и изхвърляне на битови отпадъци - с 6.7%, градинарство и цветарство - с 3.4%, метан за ЛТС - с 3.3%, телекомуникационни услуги - с 3.0%, курсове за водачи на ЛТС - с 2.8%, климатици - с 2.6%, централно газоснабдяване - с 2.0%, химическо чистене - с 2.0%, паркоместа под наем - с 1.8%, кина и театри - с 1.5%, дизелово гориво - с 1.3%, бензин А95Н - с 1.3%, бръснаро-фризьорски услуги и услуги за поддържане на добър външен вид - с 1.2%, пелети - с 1.2%, препарати за почистване на съдове - с 1.0%, цигари - с 0.9%, бензин А100Н - с 0.9%, таксита - с 0.7%, дърва за отопление - с 0.5%, газ пропан-бутан за ЛТС - с 0.4%, хотели във ваканционни центрове и курорти - с 0.4%, действителни наеми за жилища - с 0.3%, и други.

При нехранителните стоки и услугите е регистрирано намаление на цените при: международни полети - с 19.3%, електрически уреди за лична хигиена и разкрасяване - с 4.1%, ютии - с 4.1%, готварски печки - с 3.9%, обувки - с 3.4%, прахосмукачки - с 2.9%, отоплителни уреди - с 2.5%, прахове за пране - с 2.1%, перални, сушилни и съдомиялни машини - с 1.7%, бойлери - с 1.6%, облекло - с 1.5%, козметични продукти - с 1.0%, хладилници - с 0.5%, почистващи и дезинфекционни средства (течни препарати за почистване на дома) - с 0.4%, въглища - с 0.2%, гуми за автомобили и велосипеди - с 0.2%, и други.

Регистрирано е увеличение на цените на: услуги на медицински лаборатории - с 1.2%, лекарски услуги - с 1.1%, лекарствените продукти - с 0.4%, и стоматологични услуги - с 0.1%.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерите на ЕС одобриха предложението България да приеме еврото от 1 януари 2026 г.
The Guardian: Централите на слънце и вятър в Китай са с капацитет, колкото производство на ток в Турция и Индонезия
Ердоган: Тръмп се съгласи на преговори в Турция за Украйна с участието на Путин
Румънски евродепутат внесе вот на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен
Времето: Остава горещо, но от запад се задават валежи и градушки
Аятолах Али Хаменей: Иран удари тежък шамар на САЩ, те не спечелиха нищо от атаките си
Водещите индийски марки са двигател на глобалния растеж
Дени Вилньов ще режисира новия филм за суперагента 007 Джеимс Бонд