Credit Suisse ще плати $234 млн., за да уреди дело за данъчни измами във Франция

Икономика

Френски прокурори заявиха днес, че Credit Suisse се е съгласила да плати 238 милиона евро (234 милиона долара) за уреждане на обвинения в данъчни измами. Това е поредният удар за изпадналата в затруднение швейцарска банка, съобщава Асошиейтед прес. Споразумението е само част от поредица от проблеми за Credit Suisse, включително лоши залози на хедж фондове и шпионски скандал. Швейцарски съд пък глоби банката с повече от 2 милиона долара през юни за това, че не е предотвратила прането на пари, свързано с българска престъпна група преди повече от 15 години.

Сега банката ще плати 123 милиона евро глоби и 115 милиона обезщетения и лихви на Франция, чиито следователи ще приключат разследване, започнало през 2016 г. по възможни обвинения в пране на пари и данъчни измами, каза в изявление френският прокурор Жан-Франсоа Бонер.

Френските медии съобщиха, че представители на Credit Suisse са ухажвали богати френски клиенти, за да ги убедят да открият сметки в банката, които не са били декларирани пред френските данъчни власти. Това идва само седмица след като Credit Suisse се съгласи да плати 495 милиона долара в споразумение в САЩ за дългогодишен спор, свързан с обезпечени с ипотека ценни книжа - инвестиционен инструмент, който изигра централна роля във финансовата криза от 2008 г.

Изпълнителният директор Томас Готщайн обяви през юли, че подава оставка след 2 години и половина на поста, тъй като банката отчете нетна загуба от 1,6 милиарда швейцарски франка (около 1,7 милиарда долара) през второто тримесечие.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
От ЕЦБ предупреждават, че климатичната криза представлява нарастваща заплаха за „основната финансова стабилност“
ЕС свиква извънредна среща заради мигрантската криза в Сеута
Руснаците масово теглят парите си от банките
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
9 идеи за безплатна реклама