Мъск уволнява инжeнери, които го критикуват в Twitter

Икономика

Собственикът на Twitter Илон Мъск, който обича да нарича себе си „абсолютист“ на тема свобода на словото, започна да уволнява инженери на компанията, които го критикуват публично в социалната мрежа, предаде Блумбърг.

В един случай Мъск обяви уволнението в публикация в Twitter, а в друг случай бившият служител каза, че е бил освободен от работа, след като открито укори Мъск.

Инженерът Ерик Фронхьофер, който работи върху приложението на Twitter за мобилната операционна система Android, в неделя публикува отново една от публикациите на Мъск с коментар, че разбирането на шефа на Tesla за техническата част от приложението на Twitter е „погрешно“. Мъск отговори и помоли Фронхьофер да разясни, преди да напише: „Twitter е супер бавен на Android. Какво направихте, за да поправите това?“

След като се опита да обясни мислите си в поредица от публикации в социалната мрежа, Фронхьофер беше попитан от друг потребител защо не е споделил отзивите си с новия си шеф насаме. Инженерът, който работи в Twitter повече от осем години, отговори: „Може би той не трябва да задава въпросите си публично. Може би трябва да използва Slack или имейл“.

В понеделник сутринта Мъск написа, че Фронхьофер е уволнен. Фронхьофер ретуитна тази публикация и включи поздравително емоджи, което много служители използваха, след като бяха съкратени по-рано този месец.

Друг инженер, Бен Лейб, също беше уволнен, след като критикува Мъск. Той препубликува същия коментар на Мъск за техническата част на приложението като написа: „Като бивш технологичен ръководител за инфраструктурата на графиките в Twitter, мога уверено да кажа, че този човек няма представа за какво говори.“ Лейб, който работи в Twitter в продължение на десетилетие, потвърди пред Блумбърг, че е бил уволнен в неделя.

Twitter е хвърлен в хаос, откакто шефът на Tesla пое управлението в края на миналия месец. Мъск уволни половината от над 7000 служители на компанията, включително повечето от висшите мениджъри, в рамките на около седмица след придобиването на платформата за 44 мрлд. долара.

Милиардерът също бързо промени корпоративната култура. Въпреки че преди това не беше рутинно за служителите да оспорват лидерството публично в Twitter, работниците често се изказваха по вътрешните канали на Slack и по имейл, преди Мъск да се появи и да започне да отправя публични критики в самата социална мрежа.

Промените на Мъск са довели до липса на вътрешна комуникация по отношение на това кой отговаря за определени проекти и какви са приоритетите на компанията, казват настоящи и бивши служители.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уелс стана първата страна, оттеглила подкрепата си за Инфантино начело на ФИФА
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
От ЕЦБ предупреждават, че климатичната криза представлява нарастваща заплаха за „основната финансова стабилност“
ЕС свиква извънредна среща заради мигрантската криза в Сеута
Руснаците масово теглят парите си от банките
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
9 идеи за безплатна реклама