Вселената ще продължи да нараства вечно
Вселената вероятно ще нараства вечно. Това е заради огромният галактичен отсек, известен като Abell 1689, който действа като космическа лупа, съобщават астрономи, цитирани от BBC. Те са използвали начина, по който светлина от далечни звезди се изкривява от Abell 1689, за да пресметнат количеството тъмна енергия в Космоса.
Именно тази енергия е мистериозна сила, която ускорява разширяването на Вселената. Разбирането на разпределението на тази енергия разкрива, че съдбата на Вселената е да продължава да нараства. Вероятно един ден тя ще се превърне в студена, мъртва пустиня с температура, достигаща абсолютната нула, смятат изследователите на НАСА.
Тъмната енергия представлява три четвърти от нашата Вселена, но е напълно невидима. Знаем за нейното съществуване единствено от ефекта й върху разширяването на Вселената. За да изчислят как тази енергия се разпространява в космическото пространство, астрономите са използвали космическия телескоп “Хъбъл“, за да наблюдават начина, по който светлината от далечни звезди се изкривява.
Открит в съзвездието „Дева”, галактическият отсек Abell 1689 е един от най-големите, известни на науката. Поради огромната си маса Abell 1689 действа като космическо увеличително стъкло, принуждавайки светлината да го заобикаля. Начинът на пречупването на светлинните лъчи е в зависимост от три фактора: колко далечни са обектите; масата на Abell 1689 и разпределението на тъмна енергия.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Астрономическо събитие на годината: Луната напълно ще закрие Слънцето на 12 август
Свят |OpenAI ще инвестира над 30 милиарда долара в най-големия център за данни с изкуствен интелект в САЩ
Компании |Стажантка в щабквартиранта на NATO в Брюксел е арестувана за шпионаж
Свят |Каналът MS NOW: Вицепрезидентът Джей Ди Ванс се очертава като кандидат за приемник в Белия дом на изборите през 2028 г.
Свят |САЩ удължиха с още месец срока за продажба на активите на „Лукойл“
Енергетика |На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
На днешната дата |Тръмп пред Асоциацията на кореспондентите: Шоуто трябва да продължи
Свят |Тръм разпореди пана пред Националния музей на американската история да предупреждават за „лоша информация“
Свят |Заради пожарите: Властите във Великобритания предупредиха туристите за опасността в популярни дестинации
Свят |Времето: Остава ветровито, вълнението на морето ще бъде около 3 бала
България |Държавният глава Илияна Йотова ще се кандидатира за президент
България |45 000 пътници ще използват новите три станции на третата линия на софийското метро
България |Все още ли намалявате цените, за да печелите клиенти? Дайте приоритет на доверието!
Маркетинг |ADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.