126 модерни автобуса тръгват по улиците на София

Общество

В най-скоро време столичани ще се возят в нови, модерни автобуси след като днес беше подписан договор за закупуването и използването на 126 броя нови газови съчленени автобуси. Договорът беше сключен между „Столичен автотранспорт” ЕАД и немската фирма МАН ТРЪК&БЪС АГ след проведена открита процедура за възлагане на обществена поръчка, съобщиха от Столична община.

Договорът се реализира по Проект „Изпълнение на мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух чрез закупуване и доставка на автобуси”, който се финансира от Кохезионния фонд на Европейския съюз и от държавния бюджет на Република България чрез оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” по процедура „Мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух чрез осигуряване на екологични превозни средства на градския транспорт”. „Столичен автотранспорт” ЕАД е партньор по проекта, а бенефициент е Столична община, съгласно подписания на 21 октомври 2013 г. Договор за безвъзмездна финансова помощ с Министерство на околната среда и водите.

Вижте още: Тръгват новите трамваи в София

Стойността на договора с изпълнителя е 66 553 050 лв. без ДДС като се очаква първите автобуси да пристигнат в края на месец май, а последната партида до края на тази година.

Новите автобуси ще бъдат достъпни за трудноподвижни пътници, тъй като ще бъдат нископодови, както и ще разполагат със система за накланяне на автобуса на спирки и звуков и светлинен сигнал при затваряне на вратите. Ще бъдат оборудвани с механична рампа за качване на колички за трудноподвижни лица и майки с детски колички.

Автобусите ще бъдат климатизирани в пътническия салон и кабината на водача.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността